Nadciśnienie tętnicze to schorzenie ok. 10 mln dorosłych Polaków. Biorąc pod uwagę podstępność choroby i skutki przez nią wywoływane, nadciśnienie tętnicze stało się problemem społecznym.
Od 2006 roku Hipertensjologia w Polsce jest odrębną specjalnością medyczną. Leczenie nadciśnienia tętniczego wymaga poszerzonej wiedzy z zakresu kardiologii, endokrynologii i nefrologii. Łączny czas wykształcenia specjalisty hipertensjologa wynosi minimum 7 lat.
Wymagane jest posiadanie II stopnia specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych lub pediatrii. Hipertensjolog to wszechstronnie wykształcony specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i działaniami profilaktycznymi w zakresie nadciśnienia tętniczego.
Co to jest nadciśnienie tętnicze i dlaczego powinno być prawidłowe
Serce pracuje jak pompa i dzięki ciśnieniu w krwioobiegu możliwy jest dopływ krwi do całego organizmu. Wartości krótkotrwałe ciśnienia są zmienne w czasie i jest to zjawisko normalne. Zaniepokoić może utrzymujące się kilku kolejnych pomiarach zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. W Polsce przyjęto w 2003 r. klasyfikację Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Nadciśnienie to wartość ciśnienia skurczowego większa od 140 mm Hg a dla ciśnienia rozkurczowego większa niż 90 mmHg. Choroba nadciśnieniowa jest wyjątkowo podstępna, bo do chwili wystąpienia powikłań ma zwykle skryty przebieg. Nadciśnieniu towarzyszyć mogą bóle głowy, pobudliwość, bezsenność, łatwe zmęczenie, zaczerwienienie twarzy, szyi itp. Zazwyczaj nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Około 90% przypadków to nadciśnienie pierwotne (samoistne).
Większość specjalistów wskazuje na predyspozycje genetyczne do nadciśnienia. U 10% populacji nadciśnienie ma charakter wtórny, często spowodowany przewlekłymi chorobami nerek, schorzeniami neurologicznymi, stresem, schorzeniami kardiologicznymi i wielu innymi powodami. Nieleczona choroba nadciśnieniowa prowadzi do szeregu uciążliwych i groźnych dla pacjenta powikłań. Do powikłań spowodowanych nadciśnieniem tętniczym należą: niewydolność nerek i konieczność dializy, niewydolność mięśnia sercowego, zawał serca, udar mózgu i zespół otępienny.
Diagnozowanie i leczenie nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze, prawie bezobjawowo, podstępnie wyniszcza organizm i gdy chory zorientuje się co mu dolega spustoszenie w organizmie może być już znaczne. Rozpoznanie ciśnienia tętniczego to prosty pomiar certyfikowanym ciśnieniomierzem. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie podwyższonego ciśnienia w trakcie badań okresowych lub po zauważeniu symptomów choroby nadciśnieniowej. Wywiad lekarski i badania podstawowe pozwalają ocenić ogólny stan pacjenta, ustalić, czy i jakie są współistniejące choroby przewlekłe, czy doszło do powikłań związanych z nadciśnieniem i czy ma ono charakter wtórny.
Badania rozszerzone jak EKG, USG tętnic, badanie dna oka, test obciążenia glukozą, 24 godzinny holter i inne, dają pełny obraz kliniczny i pozwalają dobrać skuteczną metodę leczenia tej podstępnej choroby. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby nadciśnieniowej pozwala zastosowanie metod leczenia przywracających całkowitą sprawność.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.