Nauka bardzo dużo zmieniła i obecnie trudno już zaprzeczyć, że to właśnie nauka przyczyniła się do znacznego zmniejszenia popularności wróżek i wróżbitów. Jednak ezoteryka czy same wierzenia dalej są mocno zakorzenione w naszej świadomości. I choć na co dzień nie spotykamy się z nimi, to dalej są obecne na świecie i dostęp do nich nie jest taki trudny. Które z nich są faktycznie prawdzie i czy można im w stu procentach zaufać?
Ezoteryka i wierzenia – czym są?
Zacznijmy od tego, co faktycznie kryje się pod nazwą ezoteryka. Przyjęło się, że to ogólna nazwa, która związana jest z wróżeniem czy tajemnicami. I poniekąd jest to prawda, choć sama ezoteryka to nic innego, jak zbiór wszelkich informacji, które mogą nie mieścić się w tym, co ogół społeczeństwa uznaje za prawdziwe. Mamy więc tutaj element tajemniczości i czegoś niewytłumaczalnego, co oczywiście jest również czymś, co przyciąga. W końcu wiele osób chciałoby doświadczyć w życiu czegoś wyjątkowego i czegoś, czego nauka nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć.
Ezoteryka często utożsamiana jest z okultyzmem, czyli tak zwaną „czarną magią”. I choć nie jest tak do końca, to można zrozumieć, skąd takie porównania się wzięły.
Tajemnice i niewyjaśnione zdarzenia to rzeczy, które nie pojawiają się w naszym życiu codziennie. To raczej odskocznia od normalności i dlatego też tak chętnie spoglądamy w ich stronę, by choć na moment oderwać się od szarej codzienności. Ezoteryka, a szczególnie wróżenie to coś, co pozwala też przezwyciężyć strach i pomóc w podjęciu trudnej decyzji. Czasem zdarza się bowiem tak, że trudno podjąć pewne kroki, bez informacji o tym, czy to dobry kierunek. Ludzie potrzebują potwierdzenia, że dobrze robią. Potrzebują także zapewnienia, że przyszłość będzie dla nich łaskawa. Dlatego też popularność wróżek, choć znacznie mniejsza niż przed laty, dalej daje się zauważyć.
Wróżby – czy należy im wierzyć?
Wróżby i wróżbici byli obecni na świecie od zarania dziejów. Istnieje bardzo dużo odmian dywinacji (wróżbiarstwa), które opierają się na różnych zjawiskach. Wśród nich można wymienić kilka najistotniejszych, a są to np. aeromancja (wróżenie na podstawie obserwacji nieba i chmur), astrologia (wróżenie oparte o aspekty, pozycję i wpływ ciał niebieskich), hydromancja (wróżenie z wody) czy krystalomancja (wróżenie z kryształów). Nie można także zapomnieć o jednym z najpopularniejszym sposobie wróżenia, czyli wróżenie z kart. Tutaj oczywiście na pierwszy plan wysuwają się karty tarota. To jedna z najstarszych metod wróżenia, która znana jest ludzkości od XV wieku. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze zachowane karty tarota.
Oczywiście w ciągu ostatnich kilkuset lat, te przeszły już sporo zmian i dziś wyglądają zupełnie inaczej. Dalej jednak są bardzo popularne i równie często wykorzystywane do wróżenia, co przed setkami lat.
Wróżby obecnie
Obecnie przyjęło się, że do wróżenia używa się zestawu 78 kart, a są Wielkie Arkana (22 karty) oraz Małe Arkana (56 kart). Do postawienia wróżby używa się wielu rodzajów „rozkładów” i to osoba zarządzająca sesją wybiera ten najodpowiedniejszy. Jednak o wiele ważniejsze od sposobu w jaki się wróży jest to, czy faktycznie takie coś działa. Nauka nie jest w żaden sposób w stanie potwierdzić prawdziwości wróżb, co nie musi oznaczać, że one faktycznie działają.
Podczas takich sensów zazwyczaj pyta się o rzeczy, których nie da się potwierdzić. O szczęście w miłości, powodzenie w pracy itd. To elementy życia, które stale się zmieniają i na które ma wpływ wiele czynników. Wielu wróżbitów przy przepowiadaniu przyszłości opiera swoje odpowiedzi nie tylko na tym, co widzi w kartach, ale też na wiedzy psychologicznej. Bardzo dużo można „wyczytać” z tego, jak zachowuje się człowiek. Jak mówi, gdzie patrzy i jak się ubiera. W ten sposób można mówić ogólnikami i łatwo podprowadzić rozmówcę na to, by ten sam dopowiedział sobie resztę. Warto więc uważać i nie dać się skusić na tanie sztuczki, za które zapłacimy prawdziwymi pieniędzmi.
Czy wszystkie wróżby i ezoteryka to oszustwo?
Nie powinno się generalizować i mówić, że jakaś niezrozumiała cześć świata to od razu oszustwo. Sam fakt, że czegoś nie wytłumaczyła jeszcze nauka nie oznacza od razu, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia. Trzeba zachować odpowiednie podejście i wiedzieć na co uważać. W końcu wiele rzeczy, które kiedyś uważane były za magię, dziś jest czymś absolutnie normalnym. Dobrym przykładem może być tutaj zaćmienie Słońca lub Księżyca, które miało być znakiem od bogów, a jest po prostu zjawiskiem astronomicznym.
>> Czytaj więcej o wpływie księżyca na Twój sen
Wśród rzeczy, na które odpowiedź dała nam już nauka, jest także to, że fazy księżyca wpływają na ludzki organizm. W zależności od tego w jakiej fazie znajduje się Księżyc, część z osób może zachowywać się inaczej. Przy pełni można bowiem zaobserwować wzmożony apetyt czy większy popęd seksualny. To związane jest z tym, że Księżyc i jego ruchy wpływają na ruchy wody na Ziemi. Skoro więc ludzki organizm składa się w większości z wody, to logiczne jest to, że możemy odczuwać różnego rodzaju skutki. Wśród takich skutków może być także bezsenność choć nie ma jednoznacznych dowodów na to, że fazy księżyca oddziałują na to, jak zasypiamy. Dalej jednak istnieje mocne przeświadczenie o tym, że podczas pełni zasypia się po prostu gorzej.
W niektóre rzeczy możemy wierzyć nawet pomimo tego, że nauka im zaprzecza. Na inne dalej może nie dawać odpowiedzi, ale to nie zmienia tego, że zawsze warto zachować zdrowy rozsądek. Żyjemy w świecie, gdzie bardzo łatwo jest dać się oszukać, a i sami oszuści są coraz sprytniejsi. Często do swoich przekrętów wykorzystują psychologię i robią to w taki sposób, że trudno się zorientować. Nie da się jednak zaprzeczyć też temu, że ezoteryka czy wróżbiarstwo mogą być dla niektórych pomocne. Mogą stanowić odskocznię od trudnego życia i problemów, z którymi trudno sobie poradzić. Lepiej jednak mieć się na baczności i nie ufać we wszystko, co ktoś chce nam wywróżyć. To może być zły omen.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.