Najczęściej panele podłogowe kojarzone są z laminowanymi. Jednak w sprzedaży można znaleźć także panele winylowe, które określane są również jako LVT. Kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdź najważniejsze informacje o panelach z winylu!

Panele LVT – co to jest?

Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe płytki winylowe, określane również jako panele LVT, to jeden z popularnych obecnie materiałów podłogowych. Swoją nazwę zawdzięczają zastosowaniu winylu, który jest trwałym i odpornym na czynniki zewnętrzne tworzywem sztucznym.

W sprzedaży można znaleźć różne warianty paneli winylowych pod kątem ich wymiarów i wzorów, dlatego mogą być one dopasowane do wnętrz w różnych stylach.

Jak zbudowane są panele winylowe?

Panele winylowe mają budowę warstwową. Głównym materiałem używanym do ich produkcji jest winyl, czyli tworzywo sztuczne, które stosowane jest również do produkcji wykładzin elastycznych.

Z wierzchu panele LVT wykończone są wzorem oraz fakturą i zabezpieczone warstwą z poliuretanu przed czynnikami zewnętrznymi.

W sprzedaży dostępne są panele winylowe o cienkiej, elastycznej konstrukcji lub też panele sztywniejsze. Te elastyczne dobrze sprawdzają się na nierównych podłożach.

Zalety paneli LVT

Ze względu na swoją budowę panele winylowe wyróżniają się wieloma zaletami:

  • Odporność na wilgoć – powoduje, że panele mogą być zamontowane w wielu wnętrzach, także na korytarzach, klatkach schodowych, w kuchniach i w łazienkach.

  • Wysoka wytrzymałość – dzięki niej panele są odporne na zarysowania, ścieranie, dlatego mogą służyć przez lata.

  • Łatwe zmywanie – panele nie wymagają szczególnej konserwacji, dlatego można łatwo zmywać je za pomocą uniwersalnych detergentów.

  • Prosty montaż – panele wyposażone są w systemy typu click z piórem i wpustem, dlatego są łatwe w układaniu, można także montować je samodzielnie.

  • Przyjemne w dotyku – podłoże z paneli LVT jest przyjemne nawet dla bosych stóp.

  • Współpracują z ogrzewaniem podłogowym – dobrze przepuszczają ciepło.

Wzory paneli winylowych

Najczęściej kupowane są panele LVT we wzorach drewnopodobnych. Można zakupić je w różnorodnych wybarwieniach, a dzięki tłoczonej fakturze mogą one jeszcze lepiej imitować drewno.

Poza drewnopodobnymi panelami winylowymi w sprzedaży można znaleźć także modele imitujące inne materiały, na przykład kamień, beton, płytki ceramiczne.

Ile kosztują panele winylowe?

Ceny paneli winylowych rozpoczynają się od około 60 złotych za metr kwadratowy, natomiast średnio jest to wydatek około 90-120 złotych za metr kwadratowy markowych paneli LVT.