Włosy kręcone stanowią mniejszość w porównaniu do innych typów włosów, takich jak proste czy falowane. Dlatego właśnie są uważane za wyjątkowe i unikalne. Każdy rodzaj kręcenia się włosów jest inny. Mogą być luźno skręcone, mocno skręcone, mieć duże lub małe loki. To sprawia, że każda osoba z kręconymi włosami ma unikalny wzór skrętu. To podkreśla jej unikalność. Niestety jednak, włosy kręcone są też bardzo kłopotliwe w pielęgnacji. Niełatwo jest uzyskać z nich pożądaną fryzurę i wcale nie jest też tak prosto je ścinać. Kobiety, które posiadają długie, kręcone włosy, wiedzą, że fryzjer Warszawa Mokotów specjalizujący się w nadawaniu kształtu fryzurze z kręconymi włosami jest niemal na wagę złota.

Wszystko dlatego, że włosy kręcone mają inną strukturę niż proste włosy. Tworzy je spiralny kształt, który wynika z kształtu mieszka włosowego. Ta struktura sprawia, że kręcone włosy są bardziej elastyczne i skręcone, co przyczynia się do ich charakterystycznego wyglądu. Włosy kręcone są też bardziej kruche i podatne na uszkodzenia, ponieważ mają mniej warstw ochronnych składających się z keratyny. Włosy kręcone mają naturalną objętość i unoszą się od nasady. Z tego powodu wydają się bardziej puszyste i pełne. Włosy proste natomiast zwykle są bardziej płaskie i mogą wydawać się mniej gęste.

Jak pielęgnować włosy kręcone?

Włosy kręcone wymagają specjalnej pielęgnacji i stylizacji. Potrzebują nawilżania, a produkty stylizacyjne muszą być odpowiednio dobrane, aby kontrolować skręty i zapobiegać puszeniu się. Włosy proste są zazwyczaj łatwiejsze do stylizacji i wymagają mniej wysiłku, aby wyglądały dobrze.

Oto kilka wskazówek pomocnych w pielęgnacji włosów o dużym skręcie oraz falowanych:

  • Delikatnie myj włosy szamponem bez zawartości siarczanów, ponieważ mogą one wysuszać włosy kręcone. Unikaj również produktów zawierających alkohol.
  • Jeśli to możliwe, nie myj włosów codziennie. Zamiast tego spróbuj je myć co dwa lub trzy dni, aby uniknąć nadmiernego wysuszania i łamania włosów.
  • Używaj po każdym myciu odżywek głęboko nawilżających, które pomogą zachować wilgoć w włosach. Co kilka tygodni możesz również używać intensywnych masek nawilżających.
  • Zastanów się nad stosowaniem technik, takich jak odwrócona metoda mycia włosów lub metoda „loczkowania” włosów, aby zminimalizować uszkodzenia i zachować kształt i objętość kręconych włosów.
  • Unikaj używania gorących narzędzi stylizacyjnych, takich jak prostownice i lokówki, które mogą przyczyniać się do wysuszenia i uszkodzenia włosów kręconych. Jeśli jednak musisz używać takich narzędzi, zawsze stosuj termoochronę.
  • Podczas rozczesywania włosów używaj grzebieni z szeroko rozstawionymi zębami lub palców, aby uniknąć przerywania kędzierzawych pasm i pukli. Najlepiej jest jednak rozczesywać włosy podczas aplikacji odżywki lub pod prysznicem, gdy są mokre i nasączone produktem.
  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pij dużo wody, aby zachować nawilżenie organizmu, a na zewnątrz stosuj produkty nawilżające i olejki, które pomogą utrzymać wilgoć we włosach.