Magnez to jeden z najważniejszych biologicznie pierwiastków. Razem z potasem stanowi główny jon wewnątrzkomórkowy. Odpowiada też za szereg procesów zachodzących w organizmie człowieka. Bierze czynny udział w dostawie energii do tkanek i komórek organizmu. Przyczynia się do poprawy wchłaniania potasu, fosforu, wapnia, adrenaliny i insuliny. I to nie wszystko. Magnez zapewnia prawidłową pracę serca, a także zapobiega nagłym skokom ciśnienia krwi. Podnosi również poziom dobrego cholesterolu i tym samym zapobiega odkładaniu się cholesterolu LDL, a więc złego. Ten cenny biopierwiastek jest również ważnym składnikiem budulcowym kości. Co ważne, ma działanie uspokajające, wpływa na poprawę zdolności zapamiętywania, reguluje pracę tarczycy, łagodzi dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem, a także wpływa na poprawę trawienia i reguluje pracę mięśni.

Gdzie znajdziemy magnez?

Ten cenny i jakże ważny pierwiastek można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Na pewno obecny jest w kakao, a co za tym idzie również w czekoladzie. Ale uwaga! Musi to być czekolada gorzka. Magnez posiada kasza gryczana, płatki owsiane, orzechy laskowe. Pierwiastek znajdziemy też w owocach i warzywach, m.in. w bananach, brokułach i natce pietruszki. W przypadku gdy z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie odpowiedniej ilości magnezu, konieczna jest jego suplementacja, by nie dopuścić do niedoborów.

magnez produkty

orzechy to świetne źródło ważnego dla zdrowia magnezu

Magnez niedobór objawy

Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta zapewni nam odpowiedni poziom magnezu w organizmie. Niestety u osób, które nie dbają o dobrą dietę, do tego dość często sięgają po alkohol, leki lub przyjmują antybiotyki mogą wystąpić niedobory tego ważnego pierwiastka. Na niedobory magnezu szczególnie podatne są dzieci i młodzież w wieku szkolnym, a także sportowcy, osoby starsze i ludzie ciężko pracujący fizycznie. Objawy niedoboru magnezu mogą być męczące i skutkować obniżeniem jakości życia. Wśród najczęściej występujących wymienia się:

– przewlekłe zmęczenie

– problemy z koncentracją

– problemy ze snem

– drażliwość

– nadmierną nerwowość

– skurcze mięśni

– drganie powiek

– kołatanie serca

Objawy niedoboru magnezu to także problemy z paznokciami i włosami. Jeśli w naszym organizmie jest zbyt mało magnezu, wówczas obserwujemy wyraźne pogorszenie się kondycji włosów i paznokci. Stają się one matowe, do tego zaczynają się łamać i rozdwajać. Objawy niedoboru magnezu to także stany depresyjne, lęki i często występujące migreny.

niedobór magnezu

zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią to tylko niektóre objawy niedoboru magnezu

Uwaga! Przewlekły niedobór magnezu może skutkować rozwinięciem się wielu chorób, które nieleczone mogą stać się groźne dla naszego życia. Mowa tu o nadciśnieniu tętniczym, chorobach układu krążenia, uszkodzeniu nerek lub wątroby oraz osteoporozie.