Większość osób w tym momencie myśli już o świętach. Większość skupia się na myciu okien, szorowaniu podłóg, pieczeniu mazurków i wielkanocnych bab. Co robię ja? Bujam w obłokach i planuję wakacje. Nie wiem… może jestem zbyt zmęczona tym wszystkim i jedyne czego mi trzeba, to nie świąt, a długich wakacji? Może…

Zastanawialiście się kiedyś, dokąd chcielibyście pojechać? Większość moich znajomych za cel podróży obiera Tajlandię, Meksyk, Egipt. Może i fajnie, ale ja osobiście wolę coś bardziej „swojskiego”. Moim ideałem (zaraz obok Grecji) są Włochy. Bo po co chwalić cudze i jeździć na koniec świata, jak pod nosem mamy takie cuda? Włochy to kraj spełniający marzenia zarówno małych, jak i dużych. Tutaj odpowiednie dla siebie atrakcje znajdą ci, co lubią aktywny wypoczynek oraz ci, co preferują błogie lenistwo w cieniu drzew. Nie wspomnę o tych, co lubią dobrze zjeść. Ogromną zaletą Włochów jest ich otwartość. Gorący Włosi to naprawdę szalenie towarzyscy ludzie. Mimo, że bardzo głośno dyskutują i jeszcze głośniej się śmieją, czas spędzony z nimi jest niesamowicie przyjemny. A jeśli wakacje we Włoszech, to gdzie dokładnie?

Toskania winem i miodem płynąca

Zdjecie toskania

źródło: pinterest

Wybrzeże Toskanii to jeden z lepszych kierunków podróży. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W Toskanii można i poleniuchować na pięknej plaży i pozwiedzać zabytkowe miasteczka (winnice, muzea) i połączyć jedno z drugim. Toskańskie wybrzeże ma bowiem to do siebie, że na stosunkowo krótkim odcinku można znaleźć zarówno skaliste klify, jak i szerokie piaszczyste plaże.

Jeśli chodzi o punkt wypadowy do zwiedzenia, to miejscem szczególnie wyjątkowym jest Marina di Masa. Z kolei cudowne plaże znajdziemy w Forte dei Marmi i w nieco większym Vareggio. Fani prywatności i intymności powinni udać się do Marina di Torre del Lago Puccini.

Każdy kto przynajmniej raz zawita do Toskanii, zakocha się w niej bez pamięci. Uwierzcie mi – nic nie smakuje tak dobrze, jak oliwki świeżo zerwane z krzaka lub winogrona dojrzewające w pełnym słońcu. Wieczorami z kolei najwięcej smaku ma tu błogie lenistwo okraszone morską bryzą i kieliszkiem cudownie wytrawnego wina.

Włoska Riwiera – wybrzeże liguryjskie

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Drugim, godnym uwagi i odwiedzenia wybrzeżem włoskim jest Riwiera Włoska w Ligurii. Żadne inne wzgórza nie są tak soczyście zielone, co tam. Żadne inne krajobrazy nie zachwycają tak bardzo, co tam. Miasteczka Ligurii wydają się być niesamowicie elitarne, eleganckie i co najważniejsze – mniej hałaśliwe. Tutaj naprawdę można odpocząć i uciec przed codziennym gwarem.

Jeżeli chodzi o plaże, to mimo iż nie są tak cudownie piaszczyste jak plaże Toskanii (większość to plaże kamienisto-żwirkowe), to jednak także potrafią zachwycić swym urokiem. Ogromną zaletą wybrzeża liguryjskiego jest kolor morza – przepięknie lazurowy. Romantyków z pewnością ucieszy fakt, że w Ligurii nie brakuje klimatycznych zatoczek ukrytych pomiędzy skalistymi klifami.

Nasze miejsce noclegowe we Włoszech

Moim zdaniem nie można jechać na wakacje do Italii nie mając zarezerwowanego noclegu. Uwierzcie mi, że we Włoszech każda minuta jest tak cenna, że szkoda marnować ją na bieganie od domu do domu w celu poszukiwania wolnych pokoi. Lepiej wszystko zorganizować dużo wcześniej. Zastanówcie się, czego tak naprawdę oczekujecie, czy chcecie mieszkać w domku letniskowym, mieszkaniu, w którym poczujecie się jak u siebie, czy eleganckim apartamencie i na takich ofertach się skupcie.