Trądzik u dorosłych to coraz częściej spotykana przypadłość. Jeśli to tej pory myśleliście, że trądzik to wyłącznie zmora dojrzewających nastolatków, muszę wyprowadzić was z błędu. Niestety. To, że czasy burzy hormonalnej mamy dawno za sobą nie oznacza, że jeszcze nie będziemy borykać się ze zmianami na skórze. W czasach wiecznych problemów hormonalnych, trądzik dorosłych to coś nieuchronnego. Dermatolodzy zgodnym głosem przyznają, że trądzik u dorosłych jest dziś zjawiskiem powszechnym. Jakie są przyczyny takiego trądziku, jak się objawia, a przede wszystkim – jak z nim walczyć? O tym poniżej!

Trądzik u dorosłych – objawy

Zacznijmy od tego, że trądzik u dorosłych przebiega nieco inaczej niż trądzik u nastolatków. Przede wszystkim rzadko występują tu stany zapalne, a więc krostki wypełnione ropą. Za to dużo jest grudek – dużych i czerwonych. Często też bardzo bolesnych. Krosty u osób dorosłych nie są możliwe do wyciśnięcia. Jeśli ktoś podejmie się tego wyzwania, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami – bliznami. Niestety, naruszone zmiany skórne uwielbiają pozostawać po sobie mało estetyczne blizny i przebarwienia. Lepiej więc ich nie ruszać! Warto w tym miejscu dodać, że zmiany u dorosłych lokalizują się najczęściej na żuchwie, brodzie i szyi. O ile u ludzi młodych, w okresie dojrzewania, pryszcze wyskakują nagle, o tyle u osób dojrzałych zmiany skórne rozwijają się stopniowo.

trądzik dorosłych a tabletki antykoncepcyjne

trądzik dorosłych jest często następstwem odstawienia leków antykoncepcyjnych

Trądzik dorosłych – przyczyny

Trądzik u dorosłych wynika głównie z zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza zaburzeń związanych z tarczycą, przysadką lub jajnikami. U kobiet bardzo często jest następstwem odstawienia doustnych środków antykoncepcyjnych. I to nie wszystko. Trądzik dorosłych może być wynikiem złej diety i stresującego stylu życia. Może być również następstwem przyjmowania niektórych leków i używania nieodpowiednich kosmetyków. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za trądzikiem u osób dorosłych może stać także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zanieczyszczenia środowiska oraz częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Uwaga! Przyczyną trądziku u dorosłych może być także choroba zwana insulinoopornością (nie mylić z cukrzycą).

jak leczyć trądzik dorosłych

Jak sobie radzić ze zmianami skórnymi?

Leczenie trądziku dorosłych w dużej mierze zależy od kondycji skóry. Jeśli zmiany na skórze nie są zbyt rozległe i zaawansowane, wówczas rezygnuje się z mocnego leczenia miejscowego na rzecz leczenia ogólnego przy pomocy leków przeciwtrądzikowych. Czasami lekarz zaleca antybiotyki, a czasami terapię hormonalną. Jest to kwestia indywidualna.

Trudne przypadki wymagają już leczenia przy udziale leków z izotretynoiną oraz przy pomocy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Tego typu terapia jest bardzo skuteczna. Niestety niesie za sobą pewne skutki uboczne – zwiększa wrażliwość skóry i może powodować silne jej wysuszenie, dlatego prowadzona jest wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.

leczenie trądziku dorosłych

Skinoren to odpowiednie wsparcie w leczeniu trądziku dorosłych

Pomocne kosmetyki

Sprzymierzeńcami w walce z trądzikiem u osób dorosłych są kosmetyki zawierające kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy, kwas mlekowy, glikolowy, nadtlenek benzoilu, a także siarkę i cynk. Mają one właściwości przeciwłojotokowe, złuszczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Na trądzik dorosłych świetnie sprawdza się kwas azelainowy. Można go znaleźć m.in. w leku SKINOREN, który dostępny jest w postaci kremu lub żelu.

Nie zapomnij o codziennej pielęgnacji skóry

Leczenie trądziku to jedno. Ważnym wsparciem dla leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Ważne, aby każdego dnia dokładnie oczyszczać skórę, najlepiej preparatami na bazie kwasu salicylowego. Wystrzegać należy się mycia twarzy zwykłymi mydłami – niszczą płaszcz lipidowy skóry. Zabronione są również kosmetyki na bazie alkoholu. Raz w tygodniu warto wykonać delikatny peeling skóry, który pomoże pozbyć się sebum i nagromadzonych w skórze zanieczyszczeń. Ważne jest także nawilżanie skóry, o którym osoby z trądzikiem bardzo często zapominają. A prawda jest taka, że skóra bez nawilżenia będzie się przesuszać i tylko potęgować trądzik.