Okolice intymne są bardzo wrażliwe, przez co dość często bywają narażone na infekcje i podrażnienia. Dbanie o higienę intymną powinno być dla nas kobiet tak samo ważne, jak dbanie o włosy czy skórę ciała. Bo… prawidłowa higiena intymna to lepsze zdrowie intymne. Poza tym, systematyczna higiena intymna zapewnia nam uczucie świeżości i niezwykłego komfortu. Jak powinna taka higiena wyglądać i co robić w przypadku ewentualnych infekcji lub podrażnień? O tym w dzisiejszym poście.

Częściej nie zawsze znaczy lepiej

Jeśli chodzi o higienę okolic intymnych, to tutaj nie sprawdza się zasada im więcej, tym lepiej. Wręcz przeciwnie. Przesadne mycie miejsc intymnych działa dokładnie tak samo, jak brak higieny. Zbyt mocno wyjałowiony organizm, częściej łapie infekcje. Organizm zdrowej kobiety potrafi sam zadbać o równowagę mikroflory pochwy. Nie trzeba mu na siłę pomagać. O ile nie mamy miesiączki i nie przechodzimy żadnej infekcji, wystarczy, że będziemy podmywać się raz lub dwa razy dziennie.

Jak powinna wyglądać higiena intymna?

Codzienne podmywanie się jest podstawą dbania o zdrowie intymne. Nie można więc tego robić byle jak. Jest tylko jedna sprawdzona metoda podmywania się – zawsze od tyłu do przodu! Dzięki tej metodzie, zabezpieczymy narząd rodny przed bakteriami pochodzącymi z jelita grubego. Stosowanie myjek lub gąbek jest niewskazane ze względu na mieszkające na nich bakterie.

Bardzo ważną kwestią jest także osuszanie miejsc intymnych po dokonanej higienie. Zawsze róbmy to w sposób delikatny, bez nadmiernego pocierania. Okolic intymnych nie osuszamy tym samym ręcznikiem, którym wycieramy całe ciało. Dobrze jest posiadać osobny, specjalny ręczniczek do miejsc intymnych.

Najlepsze kosmetyki do higieny intymnej

Zacznijmy od tego, że do mycia okolic intymnych nie powinnyśmy używać żeli pod prysznic lub co gorsza – mydeł. Po to powstały specjalne żele do higieny intymnej, aby po nie sięgać. Wszystkie inne kosmetyki mogą wyrządzić nam i naszemu zdrowiu intymnemu wiele krzywd. Przede wszystkim mogą zaburzyć pH okolic intymnych, a co za tym idzie, doprowadzić do infekcji i poważnych podrażnień.

żele do higieny intymnej Iladian (źródło: iladian.pl)

żele do higieny intymnej Iladian (źródło: iladian.pl)

Jakie preparaty są najlepsze do przemywania wrażliwych miejsc intymnych? Na pewno żele jak najbardziej naturalne, przebadane ginekologicznie, pozbawione sztucznych zapachów i barwników. W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy wybrać żel o działaniu nawilżającym, łagodzącym lub neutralizującym przykry zapach. Numerem jeden na rynku są preparaty Iladian. Można je stosować na co dzień, a także w przypadku infekcji intymnych, podrażnień i w okresie ciąży. Żele Iladian nie tylko myją, ale także delikatnie pielęgnują strefy intymne. Zawarte w nich składniki działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Ogromną zaletą żeli Iladian jest ich skład – w 100% naturalny. Żele te nie zawierają ani parabenów, ani też slsów. Nie znajdziemy w nich także barwników, dzięki czemu są hipoalergiczne.

Miejsca intymne pod specjalnym nadzorem

Bardzo często pomimo sumiennej higieny okolic intymnych, zdarzają się nam infekcje. Trzeba przyznać, że nie należą one do najprzyjemniejszych. Uczucie świądu czy pieczenia, ból czy upławy potrafią obniżyć komfort codziennego życia. Dlatego też, jeśli tylko infekcja się pojawi, należy zareagować jak najszybciej. O ile problem nie jest poważny, możemy poradzić sobie z nim same. W jaki sposób?

źródło: iladian.pl

źródło: iladian.pl

Lekiem na całe zło jest Iladian Direct Plus – na każdy rodzaj infekcji intymnych. Ten wyrób medyczny pozwala przywrócić fizjologiczne pH pochwy, powstrzymuje rozwój infekcji powodujących dokuczliwe objawy, a także korzystanie wpływa na rozwój naturalnej flory bakteryjnej i zmniejsza podatność na mikro urazy, które mogą być przyczyną infekcji. Tabletki dopochwowe Iladian to skuteczny i wygodny element terapii wspomagającej leczenie bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnych. Preparat Iladian likwiduje nieprzyjemny zapach, uczucie świądu i pieczenia. Minimalizuje również zaczerwienienia okolic zewnętrznych narządów płciowych.