Sen to zdrowie, jak sobie pościelisz tak się wyśpisz… Mądrych powiedzeń i przysłów na temat snu jest wiele, bo rzeczywiście nasze zdrowie i kondycja w dużej mierze zależą od efektywnej regeneracji w nocy. Na sen wpływa wiele czynników, wśród nich są dobry materac, wygodne łóżko, warunki w sypialni, ułożenie, a także stan zdrowia czy wyjątkowe sytuacje, takie jak chociażby ciąża.

Jakie są najbardziej zalecane pozycje w czasie snu, na którym boku spać w ciąży, czy wskazane jest leżenie na plecach w ciąży? Warto poszukać odpowiedzi na te pytania.

Zdrowa pozycja do spania

Pozycja w czasie snu ma kluczowe znaczenie dla komfortu w nocy i po przebudzeniu. W artykule pt. „W jakiej pozycji należy spać, a w jakiej nie?” znajdziemy wiele cennych informacji na ten temat. Dowiemy się m.in. dlaczego, nawet po przespanej nocy, budzimy się w kiepskiej formie, z bólem głowy, kręgosłupa, zmęczeni. Mało tego, nieprawidłowa pozycja czy źle dopasowany materac albo poduszka, mogą odbijać się na układzie pokarmowym i krwionośnym. Na tym nie koniec problemów – ułożenie do snu oraz niekomfortowe łóżko to także czynniki sprzyjające trudnościom z zasypianiem, a nawet bezsenności.

Dlaczego najlepiej spać na boku?

Oczywiście najbardziej lubiane, preferowane ułożenie do snu to kwestia indywidualna. Warto jednak wiedzieć, że są pewne zalecenia, które obiektywnie oceniają, która pozycja jest najzdrowsza i najbardziej ergonomiczna. We wspomnianym już artykule na ten temat czytamy, że najlepszym wyborem na nocną regenerację jest spanie na boku z delikatnie podkurczonymi nogami i ugiętymi rękami ułożonymi przed sobą.

Dlaczego spanie na boku jest najbardziej zalecane? No cóż, nie bez powodu ciało samo najchętniej układa się właśnie w ten sposób. Dzięki temu zapewniamy kręgosłupowi optymalne, najbardziej anatomiczne ułożenie i podparcie.

Specjaliści wskazują ułożenie na lewym boku jako najbardziej wskazane. Oto kilka istotnych argumentów przemawiających za takim ułożeniem ciała:

  • ułatwia efektywną pracę serca,
  • usprawnia przepływ krwi w ciele,
  • zapewnia zdrową pozycję dla trzustki – nie uciska jej żołądek ani śledziona,
  • ułatwia efektywne procesy trawienne w nocy,
  • zapewnia lepszą przemianę materii,
  • usprawnia przepływ limfy.

Dobrą pozycją jest także spanie na wznak, jeśli ręce są wyciągnięte wzdłuż ciała. Ciężar jest wówczas równomiernie rozmieszczony, co m.in. umożliwia dopływ krwi do wszystkich narządów.

sen w ciąży - wygodna pozycja

Zdrowie a wybór pozycji do spania

Czy stan zdrowia, kondycja mają wpływ na wybór optymalnej pozycji w czasie snu? Jak najbardziej! Osoby z dolegliwościami gastrycznymi zdecydowanie powinny wybierać lewy bok. Z kolei bóle bioder czy karku najlepiej „kurować” w nocy śpiąc na wznak, na cienkiej poduszce.

A jaka pozycja jest najlepsza dla przyszłych mam? Czy można w ogóle spać na brzuchu w ciąży? Czy wybrać spanie w ciąży na plecach czy może na najbardziej zalecanym lewym boku?

Sen w czasie ciąży

Zanim omówimy pozycje do spania w ciąży warto wiedzieć, że ten etap w życiu kobiety sprzyja problemom ze snem. Dlaczego ok. 75% ciężarnych narzeka na niewyspanie, poranne zmęczenie, a nawet bezsenność (badania Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu)? Odpowiada za to w dużej mierze fizjologia ciąży, czyli czynniki takie jak coraz większy brzuch, ruchy dziecka, zgaga, ucisk macicy na pęcherz moczowy. Nie bez znaczenia są zmiany hormonalne czy stres i niepokój przyszłej mamy. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki, w tym także zadbać o odpowiednią pozycję dla spania.

sen w ciąży - zaawansowana ciąża

Pozycje do spania w ciąży

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy spania na brzuchu w ciąży. Wątpliwości najczęściej rozwiewa ciało kobiety, które po prostu nie układa się w ten sposób, ponieważ ta pozycja jest zwyczajnie niewygodna. W pierwszych tygodniach, zanim brzuch przyszłej mamy zacznie rosnąć, nie ma właściwie przeciwwskazań. Natomiast im bardziej zaawansowana ciąża tym mniejsze prawdopodobieństwo spania na brzuchu, szczególnie, że taka pozycja w kolejnych trymestrach może grozić uciskiem na macicę.

Leżenie i spanie na plecach w ciąży również jest związane z etapem, na jakim jest przyszła mama. W pierwszym okresie nie wiąże się z dyskomfortem czy zagrożeniami dla płodu. Natomiast przy większej macicy i rosnącym brzuchu może obciążać kręgosłup, wywołać ucisk na żyłę wrotną, naczynia krwionośne i jelita.

Wracamy zatem do pozycji zalecanej tak naprawdę dla wszystkich, czyli do ułożenia na boku. Na którym boku spać w ciąży, czy ma to znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa dziecka?

Najbardziej wskazane jest ułożenie na lewym boku z uwagi na naszą budowę anatomiczną. Z lewej strony mamy żyłę główną dolną. Coraz większa i cięższa macica narażałyby ją na ucisk i zaburzony przepływ krwi.

Przyszłe mamy mogą oczywiście układać się także na prawym boku, zwracając jednak uwagę na to, aby większość czasu spędzać w ergonomicznej i zalecanej pozycji na lewej stronie.

układanie się do snu w ciąży

Komfortowy sen w ciąży

Wiemy już, że zdrowy sen to podstawa regeneracji, która jest szczególnie ważna dla ciężarnych kobiet. Dlatego dodajemy jeszcze garść praktycznych porad, które umożliwią komfortowe i efektywne spanie w ciąży:

  • unikanie stresu,
  • lekka, zdrowa dieta,
  • miejsce snu – wywietrzone, nieprzegrzane, bez urządzeń typu komputer, telewizor, tablet,
  • zalecana aktywność fizyczna,
  • wygodne łóżko, materac, ergonomiczna poduszka dla ciężarnych.