Każdy z nas przynajmniej raz w życiu cierpiał na zaparcia. O ile pojawiają się one raz na jakiś czas, nie musimy niczym się martwić. Problem zaczyna się w momencie, kiedy dolegliwość trwa od dłuższego czasu. Przewlekłe zaparcia, bo tak mówi się o długotrwającym dyskomforcie, wynikają najczęściej z błędów dietetycznych i mało aktywnego stylu życia. Niekiedy mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków, które działają spowalniająco na naturalne czynności jelit. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że przy odrobinie zaangażowania z naszej strony, możemy sobie z nimi skutecznie poradzić.

Zaparcia przewlekłe – przyczyny dyskomfortu

Tak jak wcześniej wspomniałam – zaparcia przewlekłe wynikają głównie z błędów dietetycznych i biernego stylu życia. U niektórych osób mogą wynikać również z innych czynników, jak noszenie zbyt ciasnej odzieży, wzmożony stan napięcia nerwowego układu autonomicznego czy nieregularne spożywanie drobnoziarnistych i bezbłonnikowych pokarmów.

Zaparcia przewlekłe – objawy

8c4aacfa1d3cae5e9ee54d684fa60ffbCechą charakterystyczną zaparcia przewlekłego u dorosłych jest stolec o małej objętości, suchy, zbity, zazwyczaj silnie cuchnący, z domieszką śluzu, zwykle o wyglądzie kału bobkowego (owczego), ciemnobrązowy lub czarny. Pierwszym objawem, który wskazuje na to, że coś złego dzieje się w naszym organizmie jest brak pełnego opróżnienia jelit po często utrudnionej i bolesnej defekacji. Uczucie pełnego brzucha to jedno. U niektórych osób występują także męczące wzdęcia i bolesne oddawanie gazów. Dorośli cierpiący na przewlekłe zaparcia skarżą się także na uczucie rozlanego ucisku w brzuchu, senność i tępe bóle głowy.

Jak sobie pomóc?

Przewlekłe zaparcia to dyskomfort, którego w żaden sposób nie można lekceważyć. Nieleczone mogą prowadzić do wielu powikłań. Jak leczyć długotrwające zaparcia? Na pewno niezbędna jest zmiana stylu życia i zmiana nawyków żywieniowych. Podstawą walki z zaparciami powinna być zdrowa dieta na zaparcia obfitująca w produkty błonnikowe i duże ilości płynów. Warto do codziennego menu wprowadzić więcej warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych. Dietetycy szczególnie polecają spożywanie chleba razowego, kaszy gryczanej i fasolki szparagowej. Poza tym, co się je, należy również zadbać o to, jak się je. Spożywanie posiłków o ściśle określonych (stałych) porach pomoże uregulować pracę przewodu pokarmowego. Konieczne jest także zadbanie o regularną dawkę aktywności fizycznej. Oczywiście nie trzeba od razu wykupywać karnetu na siłownię – godzinne spacery w zupełności wystarczą.

Pomoc z aptecznej półki

Na przewlekłe zaparcia bardzo pomocne są także preparaty, których celem jest rozluźnienie konsystencji stolca i przywrócenie regularności wypróżnień. Obecnie numerem jeden jest Xenna balance – wyrób medyczny przeznaczony do leczenia przewlekłych zaparć. Preparat jest dostępny
w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego o smaku cytrusowym i pakowany w wygodnych saszetkach.

źródło: xenna.pl

źródło: xenna.pl

Xenna balance jest wskazana do leczenia przewlekłych zaparć u osób powyżej 12. roku życia. Wyniki badań klinicznych dotyczących substancji aktywnej preparatu, wskazują na jego wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo, nawet podczas długotrwałego przyjmowania. Xenna balance działa miejscowo w obrębie jelita grubego
i nie jest wchłaniana do organizmu. Substancję aktywną preparatu charakteryzuje wyjątkowa zdolność wiązania wody, dzięki czemu korzystnie wpływa ona na konsystencję stolca. Przywrócenie prawidłowego stopnia nawodnienia mas kałowych pobudza naturalne ruchy jelit oraz poprawia ich produktywność. W rezultacie przywrócony zostaje komfort oraz regularność wypróżnień.