Prostowanie włosów jest dziś tak samo popularne, jak chociażby wykonywanie makijażu przed wyjściem z domu. Wiele dziewczyn prostowanie włosów traktuje podobnie, jak mycie zębów. To dla nich naturalny rytuał podczas codziennej toalety. W prostowaniu włosów nie ma nic złego. Sama codziennie je prostuję. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby nie zrobić krzywdy naszym włosom. Sekretem bezpiecznego prostowania jest właściwie dobrany sprzęt, a więc prostownica do włosów. Na pewno musi być ona dobra. To nie może być przypadkowy produkt, który będzie palił i wysuszał nasze włosy. Od zawsze wychodziłam z założenia, że lepiej kupić droższą prostownicę niż później wydawać majątek na akcję naprawczą naszej fryzury. Obecnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju prostownice. Jak wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę? W co powinna być zaopatrzona prostownica do włosów, aby jej użytkowanie było bezpieczne i wygodne? O tym poniżej. Zapraszam!

Najważniejsza jest powłoka

Prostownice mogą mieć różne powłoki. Od jakości materiału, którym pokryte są płytki grzejne prostownicy zależy kondycja naszej czupryny. Mają one także istotny wpływ na samo bezpieczeństwo użytkowania prostownicy. Najbardziej popularne są powłoki ceramiczne. Ich zaletą jest to, że nagrzewają się równomierne i tym samym minimalizują ryzyko przypalenia włosów. Poza tym, powłoki ceramiczne są śliskie, co bardzo ułatwia czynność prostowania i wygładzania nawet najbardziej kapryśnych włosów. Warto zwrócić uwagę również na prostownice z powłokami tytanowymi. Skutecznie utrzymują one ciepło, co przekłada się na ochronę włosów przed niespodziewanym skokiem temperatury. Tytanowe płytki są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku włosów mocno skręconych lub grubych. Świetnym wyborem będzie prostownica do włosów z powłoką diamentową. Taka powłoka jest bardzo twarda i niezwykle wytrzymała na wszelkie zarysowania. Ujarzmi nawet najbardziej trudne do wyprostowania włosy: szorstkie, grube, kręcone. Nie polecam z kolei produktów z powłoką metalową. Nie dość, że płytki metalowe nie nagrzewają się równomiernie, to na dodatek mają o wiele słabszą wytrzymałość od modeli wymienionych wyżej.

prostownica Rowenta Ice Pure z powłoką ceramiczną

kompaktowa prostownica Rowenta z kolekcji Aqua z powłoką ceramiczną

Regulacja temperatury też ma znaczenie

Ilość stopni Celsjusza ma niebagatelny wpływ na zdrowie naszych włosów. Warto więc wybrać prostownicę, która zapewnia swobodne regulowanie temperatury w zależności od rodzaju i grubości włosów. Na rynku dostępne są prostownice z pokrętłem lub wyposażone w regulację elektroniczną, która jest dużo dokładniejsza. Osobiście polecam modele z regulacją elektroniczną.

Prostownica do włosów – dodatkowe udogodnienia

Dobra prostownica do włosów to taka, która jest wygodna w codziennym użytkowaniu i nie sprawia żadnych kłopotów. Takie urządzenie powinno nie być ani za duże, ani za małe. Musi dobrze leżeć w dłoni. Poza tym fajnie by było, gdyby posiadało obrotową końcówkę kabla. Niby detal, a jednak bardzo ułatwia operowanie prostownicą. Jeśli zdarza nam się dość często podróżować, powinnyśmy wybrać prostownicę wyposażoną w akumulator.

Jeśli lubicie od czasu do czasu zafundować sobie małą odmianę i na przykład zrobić delikatne fale, wybierzcie urządzenie z możliwością kręcenia loków. Urządzenie, które prostuje i kręci loki to naprawdę gadżet warty zachodu. Taka prostownica zapewni nam różnorodność i w niczym nie będzie ograniczać. Osobiście jestem bardzo na tak!

prostownica Rowenta Respectissim Liss and Curl

Rowenta Liss&Curl Ultimate Shine z systemem 2w1 – prostuje i podkręca włosy

Rowenta Tropical Dream – idealnie prostuje i podkręca włosy

Dodatkowe funkcje – które są przydatne?

Wielu producentów wyposaża swoje urządzenia w różne dodatkowe funkcje, które mają skusić kobiety i… zazwyczaj kuszą. Jedne są przydatne bardziej. Inne mniej. Dla mnie osobiście fajnym rozwiązaniem jest jonizacja, czyli wytwarzanie jonów ujemnych, co sprzyja zamknięciu łusek włosa, ochronie ich przed zniszczeniem i elektryzowaniem się.

Fajnym bajerem jest funkcja wytwarzania pary. Prostownica, która wytwarza parę, zbawiennie działa na strukturę włosa. Przede wszystkim chroni włosy przed wysoką temperaturą, a także rozluźnia je i nawilża. To naprawdę fajna i przydatna funkcja.

prostownica Rowenta Respectissim z funkcją ochrony włosów. Pozwala prostować włosy w niższej temperaturze

Ideałem są też prostownice wyposażone w powłoki ze stopu miedzi i krzemu, które jeszcze lepiej i bardziej równomiernie rozprowadzają ciepło. Warte uwagi są modele z funkcją ochrony włosów (polecam urządzenie ROWENTA RESPECTISSIM), które pozwalają idealnie prostować włosy w niższej  temperaturze, równie skutecznie jak w wyższych temperaturach. Dzięki temu włosy są mniej zniszczone, bardziej odporne na łamanie oraz bardziej jedwabiste w dotyku.