Jednym z objawów przeziębienia i grypy jest suchy, męczący i nieproduktywny kaszel. Jestem pewna, że każdy z Was miał z nim do czynienia. Kaszel suchy w przeciwieństwie do mokrego, potrafi solidnie dać w kość. Bywa bolesny, do tego nie daje spać, powoduje ból gardła i nadwyręża mięśnie klatki piersiowej. Zazwyczaj pojawia się na samym początku choroby. Dlatego też gdy tylko się pojawi, należy jak najszybciej rozpocząć z nim walkę. W jaki sposób? Sięgając po produkty specjalistyczne i te z domowej apteczki. Co nam pomoże zwalczyć suchy kaszel? Oto kilka propozycji.

Nawilżaj powietrze

Walcząc z kaszlem suchym trzeba zadbać o jak najczęstsze nawilżanie powietrza w domu. W tym celu niezbędne będą specjalne urządzenia produkujące parę. Jeśli takowych nie posiadacie, możecie rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki. W drugiej kolejności dobrze jest zadbać o nawilżanie błony śluzowej, popijając często wodę lub herbatki ziołowe. Dobre efekty przyniesie również picie naparu z siemienia lnianego.

Jedz czosnek

Dobre efekty w zwalczaniu kaszlu suchego przyniesie czosnek. To naturalny antybiotyk, który zwalcza wiele objawów grypy i przeziębienia. Dzięki temu, że ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, skutecznie hamuje rozwój infekcji.

Sięgaj po chili oraz imbir

Z domowej apteczki warto sięgnąć również po świeży imbir oraz papryczkę chili. Produkty te genialnie rozgrzewają organizm, a także wspierają i ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych. Imbir dodawaj do herbaty z miodem i cytryną, a chili na kanapki.

Rób inhalacje

Nie zaszkodzi także uciec się do inhalacji, które rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią odkrztuszanie. Ulgę w kaszlu przyniosą napary z żywokostu oraz prawoślazu. Inhalacje można też przeprowadzać przy użyciu soli fizjologicznej. Takie zabiegi nawilżą wysuszoną i podrażnioną błonę śluzową gardła, a jednocześnie ułatwią swobodne oddychanie.

Profesjonalne wsparcie z apteki

Walcząc z suchym kaszlem warto także sięgnąć po profesjonalną broń. Idealnym wsparciem w leczenie nie tylko suchego kaszlu, ale również grypy i przeziębienia są leki zawierające składniki łagodzące podrażnienia dróg oddechowych, jak dekstrometorfan. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo już po 15 minutach, a więc dość szybko. Co ważne, jego działanie utrzymuje się przez kolejne 4 godziny. Zażywając dekstrometorfan, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów. Stosowanie leków z tą substancją u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.