Większość kobiet planowanie ciąży rozpoczyna od dokładnego obliczenia dni płodnych. Jest to bardzo przydatne i znacznie ułatwia zapłodnienie. Bo jak wiadomo, warunki idealne do zapłodnienia nie trwają cały miesiąc, a zaledwie przez kilka dni w miesiącu. Oczywiście ilość dni płodnych uzależniona jest od wielu czynników, a co za tym idzie – u każdej kobiety może być ich mniej lub więcej.

Planowanie, a nie zapobieganie

Kalendarzyk dni płodnych, tzw. kalendarzyk małżeński lub kalendarzyk intymny jest stosowany raczej do planowania rodziny, niż jako metoda antykoncepcji. Wynika to z faktu, że czynniki takie jak np. przeziębienie, stres, przyjmowanie niektórych leków potrafią zaburzyć cykl menstruacyjny kobiety i precyzyjne wyznaczenie dni płodnych jest trudniejsze. Aby skutecznie wyznaczyć dni płodne zaleca się obserwować swój organizm w okresie długofalowym.

Kiedy są dni płodne?

Dni płodne są ściśle uzależnione od terminu owulacji, czyli jajeczkowania. Zwykle występuje ona na około 13-15 dni przed kolejną miesiączką. Aby doszło do zapłodnienia, komórka jajowa musi być gotowa na przyjęcie plemnika. Dojrzałość osiąga ona na ok. 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki i jest to dzień owulacji. Za dni płodne przyjmujemy około 6 dni w trakcie trwania całego cyklu życia komórki jajowej. Jest to kilka dni poprzedzających owulację, dzień owulacji oraz dzień po niej. Dlaczego dni poprzedzające owulację są także zaliczane do dni płodnych? Dzieje się tak dlatego, że plemnik w jajowodach może przeżyć około 48 godzin i dotrzeć do komórki jajowej właśnie w dniu owulacji. Planując zajście w ciążę, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że to właśnie w trakcie owulacji ciało kobiety jest najbardziej płodne i to wtedy może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Nie należy przy tym zapominać, że płodność u kobiety rozpoczyna się nieco przed, kończy zaś nieco po terminie owulacji.

Objawy owulacji

Jednym z podstawowych objawów owulacji, a więc momentu największej płodności kobiety jest podwyższenie podstawowej temperatury ciała. By to zaobserwować konieczne jest codzienne mierzenie temperatury – tym samym termometrem, w jamie ustnej, pochwie lub odbytnicy – zawsze w tym samym miejscu i stale o tej samej godzinie. Wyniki pomiarów warto notować na wykresie, co pozwoli na znalezienie fazy niskich temperatur, gwałtownego wzrostu temperatury oraz wysokiej temperatury (co najmniej przez 3 dni), która pojawia się tuż po owulacji.

Kolejny objaw owulacji można zaobserwować na podstawie śluzu szyjkowego. Obserwacji można dokonywać o dowolnej porze dnia, ważna jest jednak regularność prowadzonych badań. Możemy wyróżnić kilka okresów w czasie cyklu miesięcznego, w podczas których jakość śluzu jest wyraźnie różna. Okres niepłodności przedowulacyjnej zaraz po ustąpieniu krwawienia miesięcznego, składa się z dwóch etapów. W pierwszym – suchym, śluz zwykle nie występuje, w drugim – pojawia się lepka, gęsta, ale zwykle skąpa wydzielina. Następnie przychodzi czas na dni płodne. Ich początek sygnalizuje pojawienie śluzu przezroczystego, gładkiego, śliskiego, który jest wyraźnie rozciągliwy.

 Dni płodne a cykl miesiączkowy

Aby dokładnie obliczyć własne dni płodne, należy znać długość i regularność swojego cyklu miesiączkowego. Uśredniony cykl kobiety trwa 28 dni, za normę przyjmuje się cykl trwający między 25-35 dni.  Regularny cykl to taki, w którym odstęp pomiędzy miesiączkami jest stały. Jeżeli cykl menstruacyjny trwa krócej niż 25 dni lub dłużej niż 35 dni, a także gdy jego długość bywa zmienna, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Warto przez co najmniej pół roku zapisywać w notesie, ile trwa cykl. Wówczas wszystko będzie jaśniejsze i wyraźniejsze.

Przykład: data ostatniej miesiączki przypada na 15 września 2016, długość cyklu wynosi 28 dni – dni płodne trwają od 1 do 2 października i następnie od 22 do 30 października, przy czym dzień 26 października jest dniem, kiedy istnieją największe szanse na zajście w ciążę.

Przykład 2: data ostatniej miesiączki przypada na 4 października 2016, długość cyklu wynosi 28 dni – największa szansa na zajście w ciążę przypada między 14 a 21 października.