Pizza – najsłynniejszy placek, który nie będąc naszym własnym dobrem narodowym, tak właśnie jest traktowany i to przez wielu Polaków. Bo przecież nie ma polskiego domu, w którym przynajmniej raz nie gościłaby pizza. Niewiele jest też restauracji w Polsce, które nie mają w swoim menu tego dania. Prawda jest taka, że uwielbiamy ją i zajadamy się nią częściej niż schabowym. Pizza jest świetnym pomysłem, kiedy nie mamy czasu lub ochoty na długie gotowanie. Towarzyszy nam podczas świętowania mniejszych i większych sukcesów – i to nie tylko dzieci, ale również naszych własnych. Nieprawdą jest, że włoski placek tuczy. Jeśli zostanie przyrządzony z dobrej jakości składników i podany z lekkimi dodatkami, wówczas będzie potrawą pożywną i wartościową. Bo trzeba pamiętać, że to nie konkretne dania są niezdrowe, ale słaba jakość zastosowanych do ich przygotowania produktów.

Włoski placek z greckimi korzeniami

Myślimy pizza, mówimy – Neapol. I mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że początków pysznego placka należy szukać w starożytnej Grecji. To właśnie Grecy jako pierwsi posilali się płaskimi plackami chleba, wzbogaconymi dodatkami ze świeżych lub suszonych ziół. Po Grekach przyszedł czas na Rzymian, którzy zafascynowani grecką kulturą i sztuką równie chętnie przejęli ich zwyczaje kulinarne.

No i w końcu Neapol – to on odegrał ogromną rolę w budowaniu światowej pozycji pizzy. Co ciekawe, na początku pizza sprzedawana była tam jako jedzenie dla biednych i nikt nie traktował jej wówczas jako dobra narodowego. Ciasto często było nadziewane czosnkiem, smalcem, solą morską albo w wersji bogatszej – bazylią i serem caciocavallo. Punktem zwrotnym był import pomidorów z Peru do Europy przez jeden ze statków. Dzięki nim (oraz pomysłowym kucharzom neapolitańskim mieszającym pomidory z bazylią) pizza przyjęła smak, który znany jest nam współczesnym. Włoscy imigranci oraz fama tłumów odwiedzających Włochy rozsławili to danie na cały świat i rozwieźli po różnych krajach.

Dużą rolę w wypromowaniu pizzy odegrała też włoska królowa Małgorzata Sabaudzka. To właśnie na jej cześć powstała słynna dziś pizza Margherita, choć wtedy jeszcze nie funkcjonowała pod tą nazwą. Placek przygotowany przez nadwornego kucharza został ozdobiony dodatkami w kolorach włoskiej flagi, a była to bazylia, mozzarella i pomidory. I w ten właśnie sposób oryginalna Margherita jest serwowana po dziś dzień. Z resztą oryginalne włoskie pizzy składają się zazwyczaj tylko z trzech składników.

Później przyszedł czas na Amerykanów, którzy zakochali się we włoskiej propozycji, ale stworzyli swój własny odpowiednik pizzy – z mnóstwem dodatków, nierzadko dziwnych i wymyślnych.

najlepsza pizza

Idealna pizza, czyli jaka?

No dobrze, wiemy już skąd pizza pochodzi i który kraj uznaje się za jej matkę. Czas teraz, żeby powiedzieć sobie, czym powinna cechować się pizza idealna. Bo przecież pewne standardy muszą być zachowane, aby efekt finalny rozpieścił nasze zmysły i kubki smakowe. Podstawą i najważniejszym elementem placka jest ciasto – nigdy mrożone, zawsze świeżo zagniecione, z doskonałej jakości mąki. Nie mniej ważny jest sos pomidorowy. Musi pachnieć pomidorami, a nie koncentratem ze słoiczka. No i dodatki, zawsze świeże i aromatyczne! Nie może być ich zbyt dużo, ani też zbyt mało, bo nikt nie lubi jeść placka z sosem i dwoma plasterkami pieczarek lub salami. Zwieńczeniem pizzy powinny być odpowiednio dobrane przyprawy.

Pizzeria Warszawa – gdy nie mamy czasu na pizzę domową

Niby każda pani domu powinna przynajmniej raz w życiu zrobić swoją własną pizzę. Nie każda jednak ma na to czas. Nie każda też posiada umiejętności i warunki potrzebne do wyczarowania naprawdę dobrego placka. Bo mimo że pizza wydaje się czymś prostym, tak naprawdę wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia pizzaiolo (osoby zajmującej się wytworzeniem ciasta). Oprócz sprawdzonego przepisu na ciasto i trzymania się składników dobrej jakości, trzeba wziąć pod uwagę również warunki atmosferyczne, wilgotność w pomieszczeniu i wiele innych czynników wpływających na nas (a przede wszystkim na ciasto) podczas maturacji. Dlatego nigdy nie miej wyrzutów sumienia w momencie, kiedy bliskim serwujesz pizzę nie domową a zamówioną.

Każde mniejsze i większe miasto w Polsce, w tym Warszawa ma restauracje serwujące włoski placek lub typowe pizzerie, do których można zadzwonić i zamówić placek zgodny z własnymi preferencjami. Najlepszą opcją jest wybranie pizzerii w Warszawie, która posiada bogatą historię i duże doświadczenie w wypiekaniu tradycyjnego placka. Najlepsza pizza w Warszawie? Patrząc na liczne opinie w Internecie jest nią Domino’s pizza.

Domino’s – pizzeria w Warszawie

Domino’s pizzeria w Warszawie to marka rozpoznawalna na rynku i ciesząca się dużą popularnością wśród największych entuzjastów pizzy. Czym się wyróżnia? Poza doskonałą pizzą serwowaną w różnych wariantach smakowych, na pewno bogatą tradycją. Pierwszy lokal, założony przez dwóch braci, powstał w latach 60-tych XX wieku. Pod nazwą Domino’s restauracja funkcjonuje od 1965 roku. Pierwsza pizzeria w Warszawie z szyldem Domino’s została otwarta w lutym 2011 roku. Oczywiście nie tylko stolica Polski może pochwalić się pizzeriami w charakterystycznych barwach. Pozostałe lokale znajdują się m.in. w Szczecinie, Katowicach, Lublinie i Wrocławiu.

Najlepsza pizza w Warszawie

Dlaczego Domino’s funkcjonuje jako najlepsza pizza w Warszawie? Powodów jest wiele. Zacznijmy więc od początku. Markę tworzą ludzie, którzy naprawdę kochają pizzę i w jej przygotowanie wkładają całe swoje serce. Wierzcie mi, to czuć w smaku i aromacie! Warszawska pizza powstaje z wyśmienitych składników – najwyższej klasy mąki, pomidorów, mięsa i sera. Co ciekawe, w pizzeriach Domino’s każda pizza powstaje pod czujnym okiem klientów. W każdym lokalu znajduje się miejsce zwane „Pizza Theatre”, gdzie można podejrzeć, jak powstaje pizza.

Różne gusta – wiele smaków

Pizza w Warszawie charakteryzuje się wieloma smakami, dzięki czemu każdy klient ma szansę wybrać to, co lubi najbardziej. W menu Domino’s mamy ponadczasowe klasyki i super nowości. Oczywiście jest kultowa Margherita przygotowana na bazie włoskiego sera mozzarella Galbani, lubiana przez wielu klientów Pizza Prowansalska oraz nowości typu Double Bacon Burger – z podwójną porcją wędzonego boczku, wołowiną i sosem majonezowym.

Jeśli chodzi o warszawską pizzę Domino’s to fajną propozycją jest Hypnotica, która faktycznie hipnotyzuje swoim smakiem! Podawana z creme fraiche, mozzarellą, młodym szpinakiem, pepperoni, wędzonym boczkiem, wołowiną i cebulą rozpieszcza zmysły i bez wątpienia zaspokaja kubki smakowe. Idealny dobór składników i apetyczne podanie sprawiło, że pizza ta należy do ulubionych przysmaków Warszawiaków.

Fani kiełbasy myśliwskiej na pewno będą usatysfakcjonowani pizzą Leśne Smaki, w której owa kiełbasa zajmuje naczelne miejsce. Pizza ta została zainspirowana lasem i polskimi smakami, dlatego obok Myśliwskiej nie mogło zabraknąć cebuli, pieczarek i… kiszonej kapusty. Całość została doprawiona aromatycznym rozmarynem. Jeśli ktoś lubi testować nowości, to jak najbardziej ta pizza jest godna zainteresowania.

Ucztą dla tzw. mięsożerców jest natomiast Meat Lovers. Ta pizza, obok sera mozzarella, posiada doskonałą w smaku szynkę, wołowinę, wieprzowinę i kiełbasę pepperoni. Nie brakuje tu również cebulki oraz aromatycznych pieczarek, które doskonale wzbogacają smak poszczególnych mięs.

Pizza wegetariańska!

W Domino’s Pizza można również zamówić pizzę wegetariańską. Więc jak ktoś nie je mięsa, będzie jak znalazł. Ciekawą propozycją jest Ciao Carpaccio, której głównym bohaterem jest burak w słodko-winnej marynacie. Całość tej smakowitej kompozycji dopełnia kremowy serek, pestki słonecznika oraz włoski krem balsamiczny. Palce lizać!

Mniej popularne, aczkolwiek interesujące wybory

Bardziej wybredni klienci również nie będą rozczarowani menu pizzerii Domino’s. W karcie można bowiem znaleźć prawdziwe kulinarne perełki, jak np. pizza z kaparami lub szparagami. Oryginalne propozycje są zazwyczaj dostępne w kategorii pizz sezonowych lub pizz dnia. Na pewno warto tam zaglądać.