Od jakiegoś czasu przykładam dużą wagę do tego, co ląduje na moim talerzu. Staram się jeść mądrze, świadomie i zdrowo. Uważnie czytam etykiety kupowanych produktów, a zamiast kupnego pieczywa, sięgam po te domowej roboty. Wbrew pozorom upieczeniu ulubionego chlebka wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Póki same nie spróbujecie, to się nie przekonacie. Jeszcze niedawno też myślałam, że upieczenie chleba wymaga szczególnej filozofii, nie mówiąc już o wyjątkowych zdolnościach kulinarnych. Okazało się jednak, że bez problemu mogę upiec każdy chleb, na jaki tylko mam ochotę.

Numerem jeden w moim menu jest ostatnio chleb bananowy. Cudownie pożywny i cudownie słodki dzięki bananom, sprawdza się zawsze kiedy atakuje mnie mały głód. Chleb bananowy to niezastąpiony dodatek do śniadania. Genialnie smakuje z powidłami, dżemem i masłem orzechowym. Dzięki temu, że konsystencją i smakiem nieco przypomina ciasto, z powodzeniem można się nim zajadać bez żadnych dodatków. Chleb bananowy to wynalazek godny Nobla. Z resztą – same spróbujcie.

Przepis na chleb bananowy znalazłam w zakamarkach Internetu. Troszkę go zmodyfikowałam pod siebie i gotowe. Ps. Proponowany przeze mnie chlebek bananowy jest całkowicie bezglutenowy, dzięki czemu mogą po niego sięgać osoby z nietolerancją glutenu lub nadwrażliwością na gluten.

bezglutenowy chleb bananowy (źródło: pinterest)

źródło: pinterest

Składniki:

– 1 szklanka mąki ryżowej

– 1 szklanka mąki gryczanej

– 3 dojrzałe banany (im bardziej dojrzałem tym chleb będzie słodszy)

– 2 łyżki siemienia lnianego

– 1/3 łyżeczki soli

– 1 i 1/2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia

– 1/4 oleju

– 1/2 szklanki mleka (u mnie mleko bez laktozy)

– 1/4 szklanki cukru trzcinowego (może być też ksylitol)

Sposób wykonania:

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Banany obieramy ze skórki i blendujemy. Do miski wsypujemy wszystkie suche składniki: mąki, sól, proszek do pieczenia, siemię lniane, cukier. Mieszamy.

Do drugiej miski przekładamy składniki mokre: zblendowane banany, mleko i olej. Mieszamy i dodajemy do składników suchych. Całość znowu mieszamy aż do połączenia się składników.

Gotowe ciasto przelewamy do foremki wysmarowanej odrobiną masła i obsypanej mąką. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy około 50-60 minut. Gotowość chlebka sprawdzamy przy pomocy drewnianego patyczka. Jeśli ciasto nie będzie się kleić to znak, że nasz chleb bananowy jest gotowy 🙂