Odleżyny to największa zmora osób chorych oraz niepełnosprawnych, które przez dłuższy czas pozostają w unieruchomieniu. Bardzo często wystarczy jedna noc bez zmiany położenia chorego, aby na jego skórze pojawiły się zaczerwienienia, które z czasem przekształcą się w bolesne i groźne odleżyny. Ważną kwestią w zapobieganiu odleżyn jest dbanie o higienę chorego. Należy również pamiętać o systematycznych zmianach pozycji. Pomocne w zapobieganiu odleżyn jest również stosowanie środków, które będą chronić przed uciskiem. Może to być wałek do podpierania nóg lub gumowe kółka do podkładania pod zmienione miejsca na skórze. A co jeśli odleżyny już się pojawią? Wówczas należy sięgnąć po odpowiednie opatrunki, które będą chronić ranę przed zakażeniem oraz wspomagać regenerację uszkodzonej skóry.

Jakie opatrunki na odleżyny?

Podejmując się leczenia odleżyn należy pamiętać, aby do opatrunków nie wykorzystywać tradycyjnych gaz. Leczenie nimi jest mało skuteczne, a przede wszystkim niebezpieczne dla pacjenta. Zwykła gaza może przyklejać się do rany i tym samym powodować dyskomfort. Dlatego jeśli tylko zauważymy na skórze chorego odleżynę, powinniśmy jak najszybciej zaopatrzyć się w opatrunek hydrokoloidowy. Jego główną zaletą jest to, że nie przywiera do skóry przez co nie powoduje podrażnień. A poza tym, zapewnia prostą zmianą opatrunku. Opatrunek hydrokoloidowy ze względu na folię poliuretanową jest też bardziej odporny na zabrudzenia i zakażenia. Swoją wartość zyskuje przy ranach, które pacjent może łatwo zabrudzić wydzielinami.

jaki opatrunek na odleżyny

Opatrunek hydrokoloidowy – numer 1 w leczeniu ran

Opatrunek hydrokoloidowy w bardzo krótkim czasie stał się numerem jeden wśród wszystkich opatrunków wykorzystywanych do leczenia odleżyn – zarówno tych początkowych, jak i bardzo zaawansowanych. Szybko okazało się, że w porównaniu do opatrunków gazowych, opatrunek hydrokoloidowy skraca całkowity czas gojenia odleżyn. Do tego nie powoduje bólu przy zmianach opatrunku, gdyż nie przykleja się do rany, co niestety czyniła zwykła gaza. Warto w tym miejscu dodać, że opatrunek hydrokoloidowy zmniejsza procent powikłań zakaźnych oraz czas hospitalizacji pacjenta.

Bardzo popularnym opatrunkiem hydrokoloidowym jest opatrunek GRANUFLEX, który może być stosowany na rany przewlekłe oraz rany ostre, we wszystkich etapach leczenia, również z martwicą suchą lub rozpływną.

opatrunek hydrokoloidowy granuflex

opatrunek hydrokoloidowy Granuflex

Dobrym rozwiązaniem jest też opatrunek GRANUFLEX BORDERED stosowany na rany przewlekłe i świeże, w okolicach narażonych na łatwe odklejenie się opatrunku.

opatrunek hydrokoloidowy granuflex bordered

opatrunek hydrokoloidowy Granuflex Bordered

Jak działa opatrunek hydrokoloidowy

Tego typu opatrunki posiadają specjalną warstwę folii poliuretanowej z hydrokoloidem, która w kontakcie z raną pęcznieje uwalniając żel wiążący wysięk i złuszczoną/obumarłą skórę. W ten sposób opatrunek dostosowuje się do struktury rany, nie tylko wyciąga z niej nieczystości, ale także przyspiesza regenerację rany. Opatrunki hydrokoloidowe tworzą w ranie wilgotne środowisko przepuszczające powietrze. Warto w tym miejscu podkreślić, że opatrunki hydrokoloidowe są w stanie pochłaniać zarówno małą, jak i średnią ilość wysięku. Co ważne – chronią przed bakteriami, które mogłyby doprowadzić do zakażenia rany. U niektórych pacjentów opatrunki hydrokoloidowe mogą działać przeciwbólowo.

PODSUMOWUJĄC

Opatrunki hydrokoloidowe:

  • Przyspieszają gojenie ran tworząc optymalne, wilgotne środowisko w ranie
  • Zmniejszają dyskomfort związany z bólem
  • Są łatwe w użyciu i mogą pozostawać na ranie przez kilka dni
  • Nie przywierają do rany i dzięki temu można je łatwo zdjąć
  • Są łagodne dla skóry
  • Ułatwiają oczyszczanie rany – zmiękczają chorą tkankę