Atopowe zapalenie skóry to dziś powszechny problem. Zmagają się z nim nie tylko dzieci, ale i dorośli. Dlaczego tak się dzieje? Dokładne przyczyny AZS nie są do końca znane. Przypuszcza się, że za chorobą mogą stać czynniki środowiskowe, warunki klimatyczne oraz zanieczyszczenia środowiska. W wielu przypadkach, za atopowym zapaleniem skóry stoją alergie pokarmowe, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Winne są też geny. Udowodniono, że jeśli jedno z rodziców w przeszłości borykało się z tą chorobą, prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka rośnie do 20-40%. W momencie, kiedy zarówno mama, jak i tata mają AZS, ryzyko pojawienia się tego schorzenia u dziecka jest jeszcze większe i wynosi 60-80%. Mimo, że atopowe zapalenie skóry jest męczące i zazwyczaj wymaga długotrwałego leczenia, to jednak dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że odpowiednio dobrane kremy i maści na atopowe zapalenie skóry potrafią załagodzić problem. Jak leczyć AZS i jak dbać o skórę z AZS? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszam!

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest opanowanie świądu i zakażenia, a także łagodzenie stanu zapalnego oraz intensywne nawilżanie. W leczeniu zmian skórnych istotną rolę odgrywa również właściwa pielęgnacja skóry, o czym poniżej. Skuteczne może okazać się także leczenie farmakologiczne, prowadzone przez lekarza dermatologa. Aby załagodzić problem i nie doprowadzić do zaostrzania zmian skórnych, unikać należy wszelkich alergenów oraz czynników drażniących. Wcześniej jednak dobrze jest zrobić testy, które alergeny powodują zaostrzenie choroby.

Kremy i maści na atopowe zapalenie skóry

Łagodne postaci choroby nie są leczone farmakologicznie, a jedynie przy użyciu właściwych kosmetyków, tudzież maści i kremów na atopowe zapalenie skóry. Jeszcze do niedawna stosowano głównie kremy sterydowe. Niestety okazało się, że są one zbyt mocne i dość agresywnie oddziałują na skórę. Dziś lekarze zalecają sięgać po kremy i maści na atopowe zapalenie skóry, które dostępne są bez recepty. Przykładem takich kremów są produkty marki BEPANTHEN. Działają one wielokierunkowo, co oznacza, że łagodzą intensywny świąd i zaczerwienienia skóry, a do tego minimalizują nieprzyjemną suchość skóry. Kremy i maści na atopowe zapalenie skóry, typu Bepanthen zmniejszają utratę wody przy jednoczesnym zwiększeniu nawilżenia skóry. Ogromnym atutem tego typu preparatów jest to, że przywracają zdolność skóry do ochrony organizmu przed czynnikami szkodliwymi oraz zapewniają optymalne warunki do naturalnego procesu regeneracji skóry. Zwykłe kremy do rąk czy balsamy do ciała niestety, ale sobie z tym nie radzą.

Jak pielęgnować skórę z AZS

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. I o tym należy pamiętać! Codzienna pielęgnacja takiej skóry powinna opierać się głównie na nawilżaniu, a nawet i natłuszczaniu. Skórę warto natłuszczać już w kąpieli, dodając do wody preparat nawilżająco-natłuszczający. Uwaga! W przypadku AZS kąpiele nie powinny odbywać się zbyt często i nie powinny trwać zbyt długo. 15 minut w zupełności wystarczy. Ważne też, aby do kąpieli nie stosować zwykłych mydeł, które działają na skórę wysuszająco i niszczą jej płaszcz lipidowy. Zaraz po kąpieli (najlepiej do 5 minut), na skórę należy nałożyć wcześniej wspomniany krem lub maść na atopowe zapalenie skóry. Kosmetyk pomoże kontrolować świąd i nie doprowadzi do wysuszenia skóry.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Borykając się z atopowym zapaleniem skóry, należy zadbać o kilka detali. Poza kąpielami, na uwadze warto mieć noszoną odzież. Skóra z AZS toleruje wyłącznie ubrania wykonane z delikatnych włókien naturalnych, które nie powodują podrażnień. Noszona odzież powinna być luźna tak, aby zapewniała swobodną cyrkulację powietrza i dodatkowo nie podrażniała i tak już chorej skóry. W przypadku swędzenia skóry lepiej jest ją oklepywać, niż drapać. Oklepywanie koi skórę i nie uszkadza jej. Z dużą ostrożnością należy też wybierać proszki i płyny do prania. Produkty te powinny być hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie. Zrezygnować należy z intensywnie pachnących płynów do płukania. Przy zakupie chemii dobrze jest czytać etykiety i wybierać tylko te produkty, które nie zawierają żadnych substancji mogących podrażniać delikatną skórę.