Koronawirus towarzyszy nam już od kilku miesięcy. Zapewne wiele osób uważało początkowo, że problem minie po kilku tygodniach, a latem już nikt nie będzie pamiętał o epidemii. Tymczasem, mimo upałów i wakacyjnych planów, groźny wirus jest nadal z nami. Planując wakacyjne wyjazdy, a także codzienne aktywności, warto wiedzieć i pamiętać, jak chronić siebie i innych przed koronawirusem.

Co wiemy o koronawirusie?

Koronawirusy to szeroka grupa wirusów odpowiedzialnych za wiele chorób, od infekcji przeziębieniowych, po poważne, groźne zakażenia. Obecnie zmagamy się ze szczepem nazwanym SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID-19. Jest to wciąż wirus mało poznany, wiemy jednak, że wykazuje się dużą zjadliwością i może doprowadzić do powikłań, a nawet do śmierci. Na szczęście u większości zakażonych przebiega dość łagodnie, umiarkowanie albo bezobjawowo. Mimo to stanowi bardzo poważne zagrożenie i ogromne wyzwanie dla medycyny i gospodarki światowej.

Jak się zarażamy koronawirusem?

Wirus SARS-Cov-2 przenosi się z osoby zakażonej drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu, kichnięcia, ale także w czasie rozmowy. Warto wiedzieć, że zarażają także osoby, które COVID-19 przechodzą bezobjawowo, co stanowi wielki problem w profilaktyce kolejnych zakażeń. Należy pamiętać o tym, że zarazić można się również poprzez kontakt z powierzchnią, na której znajdują się wydzieliny chorych (kropelki z kaszlu czy kichnięcia). Są to np. klamki, poręcze, sprzęt, telefony czy artykuły w sklepach.

Objawy koronawirusa

Według obecnej wiedzy okres między ekspozycją na wirusa a wystąpieniem objawów może wynosić nawet 14 dni, dlatego tyle trwa profilaktyczna kwarantanna w przypadku podejrzenia kontaktu z zakażonym. Jeśli chodzi o objawy, wirus nadal jest badany, wciąż pojawiają się nowe symptomy. Można jednak wymienić te, które pojawiają się najczęściej:

  • gorączka
  • kaszel
  • utrata węchu i smaku
  • trudności w oddychaniu,
  • płytki oddech
  • wymioty lub/i biegunka.

Kto jest narażony na zarażenie i zachorowanie na COVID-19

Zarazić może się każdy – to nieprawda, że koronawirus jest niegroźny dla młodych ludzi i dzieci. Po prostu dzieci zdecydowanie częściej przechodzą zarażenie bezobjawowo. W grupie szczególnie narażonej na ciężki przebieg choroby są osoby w podeszłym wieku i chorujące przewlekle, najbardziej w przypadku schorzeń układu oddechowego i krążeniowego, cukrzycy, ale także osoby z nadwagą i otyłością.

Jak się chronić przed koronawirusem?

Okres lockdownu i przymusowej „kwarantanny” dla całego społeczeństwa mamy już za sobą. Zniesiono wiele obostrzeń dotyczących noszenia maseczek, zachowania odległości czy udziału w zgromadzeniach. Niemniej jednak zdrowy rozsądek, szacunek dla zdrowia innych i ostrożność, a także przepisy nakazują, aby stosować się do podstawowych zaleceń i procedur bezpieczeństwa.

maseczki - koronawirus nie przejdzie

Przede wszystkim higiena i czyste ręce

Częste i dokładne mycie rąk to podstawa, zalecana nie tylko przez WHO, ale i przez lekarzy oraz wszystkie instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym. Ręce należy myć dokładnie, ciepłą wodą z mydłem, przez co najmniej 20 sekund, myjąc wszystkie obszary dłoni, nadgarstki, w razie potrzeby również przedramiona. Jeśli nie mamy takiej możliwości należy zastosować, zgodnie z instrukcją, płyn albo żel antybakteryjny na bazie alkoholu (min. 60%).

Czystość i dezynfekcja otoczenia

Pamiętamy o tym, że koronawirus może utrzymywać się również na powierzchniach i naszych dłoniach. A zatem nie należy dotykać dłońmi oczu, nosa, twarzy, aby nie przenieść go do dróg oddechowych. Dbamy także o dezynfekcję przedmiotów i powierzchni. Czyścimy stoły, blaty, klawiaturę, myszkę, telefon, klamki, poręcze, wyłączniki światła, piloty. Używamy skutecznych detergentów albo płynów do dezynfekcji. Nie zapominamy o wypraniu ubrań, jeśli można w temperaturze 60°C.

Zachowujemy bezpieczny dystans

Utrzymywanie odległości, co najmniej 1,5 metra (im dalej tym bezpiecznej) to kolejny priorytet w profilaktyce zakażenia wirusem SARS-Cov-2. Należy też unikać spotkań towarzyskich, dużych skupisk ludzi, zwłaszcza w pomieszczeniach – wirus ma mniejszą zjadliwość na powietrzu. Dlatego tak ważne jest wietrzenie mieszkania czy miejsca pracy. Nie podajemy rąk, nie przytulamy się i nie całujemy. Szczególną ostrożność zachowujemy w kontakcie z osobą kaszlącą, kochającą.

Nie lubimy maseczek, ale…

… trzeba ich używać, oczywiście prawidłowo. Maseczki obowiązkowo zakładamy w sklepach, środkach komunikacji, placówkach medycznych, urzędach. Pamiętamy o tym, że maseczki nie zapewniają 100% ochrony przed wirusem, ale mogą ograniczać jego emisję i możliwość zarażenia się.

Aby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę trzeba przestrzegać pewnych zasad:

  • przed założeniem myjemy ręce lub dezynfekujemy preparatem na bazie alkoholu
  • maska musi zakrywać nos, usta i podbródek i szczelnie przylegać do twarzy
  • maseczkę zmieniamy, kiedy zrobi się wilgotna lub mokra (jednorazową wyrzucamy, wielorazową pierzemy, najlepiej w min. 60°C)
  • nie dotykamy maski w trakcie noszenia
  • nie zsuwamy maski z twarzy podczas rozmowy
  • nie odsłaniamy nosa
  • nie dotykamy przedniej części maski podczas zdejmowania, chwytamy za gumki po obu stronach lub rozwiązujemy troczki i zdejmujemy maskę.
  • po zdjęciu maseczki myjemy lub dezynfekujemy ręce.