Kaszel mokry potrafi spędzić sen z powiek, choć trzeba podkreślić, że jest tym dobrym rodzajem kaszlu. Nie bez powodu lekarze nazywają go produktywnym. Jego głównym zadaniem jest usunięcie i oczyszczenie dróg oddechowych z chorobotwórczych drobnoustrojów. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, mokry kaszel nie jest gwałtowny i bolesny. Odkrztuszanie wydzieliny odbywa się zazwyczaj wtedy, kiedy chory ma na to ochotę. Jeśli ty lub twoje dziecko macie kaszel mokry – to dobrze! Nie rób nic, żeby go hamować. Wręcz przeciwnie. Zastosuj rozwiązania, które pomogą upłynnić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i tym samym ułatwią jej usunięcie.

Kaszel mokry leczenie

Kaszel mokry jest mechanizmem, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych. Wiemy już, że nie wolno go hamować. Jedyne co możemy zrobić, to upłynnić wydzielinę i sukcesywnie się jej pozbywać. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest syrop na mokry kaszel zawierający substancję działającą wykrztuśnie i upłynniającą wydzielinę. W lekach wykrztuśnych największe znaczenie mają preparaty mukolityczne oraz sekretolityczne, które powodują zwiększenie ilości wydzieliny. Preparaty wykrztuśne powinny być stosowane tak długo jak utrudnione jest odkrztuszanie. 

co na kaszel mokry

Domowe sposoby na mokry kaszel

Syropy wykrztuśne to jedno. Dobrym rozwiązaniem są też domowe sposoby na mokry kaszel. Dzięki temu, że są w pełni bezpieczne, można je stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Co się sprawdzi w leczeniu domowym? Na pewno inhalacje, herbatki z sokiem malinowym. Na pewno niektóre cuda natury.

Inhalacje

Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań na kaszel mokry są inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej. Najlepiej przeprowadzać je przy użyciu specjalnego nebulizatora. Kupując taki nebulizator, w zestawie mamy końcówki odpowiednie dla dzieci oraz dla dorosłych, dzięki czemu cała rodzina może korzystać z urządzenia. Inhalacje skutecznie rozrzedzają gęstą wydzielinę. Przez to, że staje się ona bardziej płynna, łatwiej jest nam ją odkrztusić. A co, jeśli akurat nie mamy nebulizatora? Wówczas możemy zastosować tradycyjną metodę inhalacji, gdzie człowiek pochyla się nad miską z parującą wodą lub zaparzonymi tam ziołami. Tego typu inhalacje zadziałają tak samo, jak te przeprowadzone z użyciem profesjonalnej maszyny.

domowe sposoby na mokry kaszel

Oklepywanie pleców

Inhalacje warto zawsze połączyć z oklepywaniem pleców. Przeprowadzamy je u dzieci, a także osób dorosłych. Ta jakże prosta czynność wspomaga usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. O ile osoby dorosłe i dzieci starsze możemy oklepywać na siedząco, o tyle maluszki oklepujemy w pozycji leżącej tak, żeby dziecko leżało z głową w dół. Plecy oklepujemy dłonią złożoną w tzw. łódeczkę, kierując się od dolnych partii ku górze.

Ważne płyny

Mokry kaszel należy jeszcze bardziej upłynniać, dlatego istotnym elementem leczenia jest przyjmowanie dużych ilości płynów. Dobrze sprawdzi się woda mineralna, a także herbatki, zwłaszcza te z sokiem malinowym lub miodem.

domowe sposoby na mokry kaszel

Leczniczy miód

Wśród domowych sposobów na mokry kaszel silną pozycję zajmuje miód. Z resztą sami lekarze zalecają spożywanie miodu w momencie, kiedy mamy kaszel mokry. Szczególnie warty uwagi jest miód eukaliptusowy i gryczany. Dobrze podawać go przed snem, bo wtedy złagodzi nasilenie kaszlu nocnego i ułatwi zaśnięcie, a także umożliwi przespanie całej nocy.