Ciąża to dla każdej kobiety niezwykły czas. To wspaniała opowieść o cudzie życia, nowym człowieku. To historia, która każdego tygodnia i każdego miesiąca przynosi coś nowego, czasami zaskakującego. Nie bez powodu mawia się, że ciąża to stan błogosławiony. Sam początek ciąży jest chyba najbardziej tajemniczym czasem. W momencie, kiedy my same niczego się jeszcze nie domyślamy, w bezpiecznym ukryciu trwa już fascynujący proces… Jak przedstawia się kalendarz ciąży i czego możemy się spodziewać w poszczególnych trymestrach? Dziś pierwszy miesiąc ciąży – najbardziej niewiadomy, tajemniczy, zaskakujący.

Tajemniczy początek

pierwsyz miesiąc ciąży zarodekZazwyczaj pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że możemy być w ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zmiany hormonalne spowodowane zagnieżdżeniem się jaja płodowego w macicy. Oczywiście obecność ciąży nie zawsze związana jest z brakiem miesiączki. Niektóre kobiety mają jeszcze lekkie krwawienie przez pierwsze dwa, trzy miesiące ciąży (w terminie miesiączki lub owulacji). O tym, że w naszym ciele powstaje nowe życie świadczą również inne objawy. Do typowych dolegliwości ciążowych zaliczamy nadmierną senność i uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, częste oddawanie moczu (również w nocy), zaparcia i wzdęcia, bolesność oraz tkliwość piersi. Niektóre kobiety w niedługim czasie po zapłodnieniu mogą odczuwać nietypowy – metaliczny posmak w ustach. Może pojawić się również ślinotok oraz nadwrażliwość na pewne zapachy czy potrawy. Charakterystyczne jest reagowanie nudnościami lub wymiotami. W dusznych pomieszczeniach kobiety na początku ciąży czują się wyjątkowo niedobrze, może dochodzić nawet do zasłabnięć i omdleń. O tym, że jesteś w ciąży może świadczyć także kondycja Twojej skóry i włosów. Zarówno włosy, jak i skóra mogą zacząć się mocno przetłuszczać.

Ten pierwszy miesiąc ciąży może być niezwykle stresujący dla kobiety, nie tylko z powodu opisanych dolegliwości. Przyzwyczajenie się do myśli o mającym się narodzić dziecku zawsze wymaga trochę czasu, nawet jeśli było ono planowane i oczekiwane. Jeśli pozwolisz sobie na odrobinę słabości i… przywilejów, z pewnością będzie Ci lżej. Pozwól sobie teraz na więcej lenistwa i częstsze bycie księżniczką. Zadbaj o odpowiednią dietę, wystarczająco dużą ilość snu oraz jak największą ilość odpoczynku. To jedyna okazja, gdy masz szansę zadbać o siebie bez poczucia winy. Zapewnienie sobie odpowiedniego odpoczynku jest ważniejsze niż utrzymanie czystości w domu czy gotowanie pracochłonnych obiadów. Postaraj się mieć wolne wieczory. Spędzaj je na czytaniu, oglądaniu telewizji, przeglądaniu książek z imionami, itp.

Zarodek po miesiącu ciąży

Tuż po zapłodnieniu, gdy powstaje komórka, czyli zaczątek Twojego dziecka znane są niektóre cechy, jak płeć, grupa krwi, kolor oczu. W ciągu najbliższych dni zapłodnione jajo wędrując przez jajowód dociera do ściany macicy, gdzie przywiera, znajdując źródło pokarmu i schronienie. Z części komórek po podziale powstaje łożysko. Ten cudowny narząd wkrótce połączy się pępowiną z zarodkiem, stanie się jego łącznikiem ze światem, dostarczając tlenu i substancji odżywczych od matki. Po miesiącu od poczęcia Twoje dziecko jest 10 000 razy większe od komórki, z której powstało. Jego ciałko ma główkę, a także zaczątki rączek i nóżek. Zaczyna formować się twarz, a w miejscach gdzie będą oczy pojawiają się ciemne plamki. Zaczyna rozwijać się także żuchwa, usta i gardło. Formują się narządy wewnętrzne: płuca, nerki, wątroba i mózg. Zaczyna bić maleńkie serduszko.

Twoje dziecko po miesiącu

Około 28. dnia od zapłodnienia zarodek ma 4–5 mm długości, a kształtem przypomina krewetkę, z głową, wygiętym tułowiem i ogonkiem. Na głowie wyraźnie widać ciemną plamkę – to oko. Tworzy się nerw wzrokowy i soczewki oczu. Przez przezroczyste ciało można zobaczyć serce i nitki krwiobiegu, w którym zaczyna krążyć krew.