Posiadanie kota wiąże się zarówno z przyjemnościami, jak i obowiązkami. Mimo, że koty uznawane są za zwierzaki, które chadzają własnymi drogami, to jednak wymagają z naszej strony odpowiedniej opieki. Jak opiekować się kotem? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym poście.

Legowisko dla kota
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Każdy kot powinien mieć swoje legowisko. Oczywiście o ile nie chcecie, aby Wasz pupil zajął Wasze łóżko. Legowisko do spania dla kota powinno być przede wszystkim wygodne i czyste. Można na przykład posłużyć się poduszką. Specjalne legowisko można też zakupić w sklepie zoologicznym.

Kuweta

Najlepiej spisze się kuweta kryta, która pomoże zamaskować przykry zapach codziennej toalety Waszego małego przyjaciela. Jeśli nie macie na nią miejsca w swojej łazience (gdzie powinna się znaleźć) możecie zdecydować się na kuwetę odkrytą. Ale wtedy trzeba pamiętać o częstszej zmianie żwirku.

Jeżeli chodzi o samo podłoże kuwety, to w tej kwestii jest dość szeroki wybór. Może to być żwirek drewniany, zbrylający, zapachowy. Tak naprawdę o jego wyborze decyduje kot, a nie Wy. Jeśli kot nie będzie chciał przebywać na określonym podłożu to należy je zmienić. Wasz kot – Wasz pan 😉

Kocia kuchnia
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Opieka nad kotem to także kuchnia – dieta, jedzenie, jak zwał tak zwał. Dobrze jest przygotować dla naszego przyjaciela osobny kącik w kuchni, w którym będzie mógł raczyć się swoimi przysmakami. Obowiązkowym wyposażeniem kociej kuchni są dwie miseczki – jedna na świeżą wodę, druga na karmę. Możecie też zastanowić się nad trzecią miseczką. Wówczas karmę suchą i mokrą będziecie mogli serwować w oddzielnych naczyniach.

Co do samej diety… Dieta kota powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Powinna dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Codzienne żywienie kotów powinno uwzględniać pełnowartościowe posiłki, zawierające wszystkie składniki, a więc białko, tłuszcze i węglowodany. Najbardziej wartościowe dla kota są białka znajdujące się w mięsie i rybach. Jeśli chodzi o tłuszcze, to najlepsze są te nienasycone – omega 3 i omega 6. Dobre tłuszcze zawarte są w rybach, mięsie drobiowym, olejach roślinnych. Bardzo ważne są też witaminy, zwłaszcza witaminy z grupy B, witamina D, PP, A, H, E, F, C i K.

Opiekując się kotem, musicie pamiętać, że karmienie go tylko mięsem lub tylko rybami pozbawi go wielu cennych składników mineralnych, szczególnie wapnia. Dlatego warto sięgnąć po gotowe mieszanki. Gotowa kocia karma (sucha i mokra) jest bardzo zdrowa dla zwierzaków i szalenie wygodna dla nas samych. Wystarczy, że odpowiednią jej ilość przesypiemy do miseczki pupila i gotowe. Serwując kociakowi dobrą gotową karmę (ja np. Purina One) można mieć pewność, że nasz przyjaciel otrzymuje wszystko, czego mu potrzeba do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.

Ps. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej jak opiekować się kotem, zwłaszcza pod względem żywienia, zajrzyjcie tutaj.