Jest szybki, dość tani w eksploatacji, gwarantuje wygodę, dobrze się go prowadzi i mimo upływu czasu wciąż funkcjonuje, jako jedno z najbardziej popularnych aut rodzinnych klasy średniej w Europie – tak najczęściej na forum opisywany jest Ford Mondeo. Dziś na podstawie modelu MK4 wskażemy jego najmocniejsze strony. Powiemy też kilka słów o najczęstszych usterkach.

Co to za auto?

Mondeo opisywane jest, jako wyjątkowo funkcjonalne auto klasy średniej. Produkowany jest od 1993 roku, a obecnie na rynku mamy do czynienia z jego piątą generacją. Tworząc go, Ford miał w zamyśle samochód o globalnym zasięgu, czyli taki, który dobrze sprzedawałby się na rynkach całego świata. Stąd też przy jego projektowaniu obecni byli inżynierowie z europejskiego oraz amerykańskiego oddziału firmy, tworzący jeden wyspecjalizowany team. Na uwagę zwraca fakt, że pojazd był projektowany od podstaw i po dziś dzień, wymienia się to przedsięwzięcie, jako jedno z najkosztowniejszych z historii motoryzacji. Być może właśnie dlatego „Mondziak” szybko zyskał spore zainteresowanie i uznanie. W 1994 roku otrzymał nagrodę Car Of The Year.

W lipcu bieżącego roku (2019) koncern ogłosił, że najpewniej zaprzestanie produkcji aut klasy średniej. Oznaczałoby to tym samym, że Mondeo zniknie z oferty marki.

Najbardziej popularny model

Wśród najlepiej sprzedających się na rynku wtórnym modeli znajdują się samochody należące do trzeciej generacji, czyli MK4. Jego produkcja rozpoczęła się w 2007 roku. Tuż po swojej premierze – w 2008 roku przeszedł on pierwszy delikatny lifting. Zmiana dotyczyła wprowadzenia silników EcoBoost zgodnych z zasadą downsizingu. Po raz drugi dokonano go w 2010 roku. Wtedy miały miejsce takie modyfikacje jak:

  • diody LED w przednim zderzaku;
  • silniki EcoBoost z turbodoładowaniem;
  • jednostki wysokoprężne otrzymały filtr cząstek stałych;
  • wytrzymalsze materiały wykończeniowe we wnętrzu;
  • zmiana kształtu zderzaków.

W 2014 roku na rynek zostały wypuszczone ostatnie egzemplarze Mondeo MK4.

Najchętniej sięgają po niego osoby szukające solidnego przestronnego auta rodzinnego. Bardzo często wykorzystywany jest również, jako auto służbowe przez pracowników wyższych szczebli i przedstawicieli handlowych.

Jak wygląda MK4 w środku?

Jego wnętrze jest niezwykle przestronne. Dotyczy to zarówno przodu, jak i tyłu samochodu. Fotele zapewniają wygodę. Umożliwiają też bezproblemowy montaż fotelika. Znajdziemy tam również pojemne schowki oraz wysoce praktyczną półeczkę w podsufitce, służącą do przechowywania okularów. Półka jest zamykana. Poza tym na podstawowy pakiet wyposażenia Ambiente składają się takie elementy jak: poduszki i kurtyny powietrzne (ochronne), układy ABS, system kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy (ESP), manualna klimatyzacja czy podgrzewanie lusterek bocznych.

Rodzaj silnika

Mondeo trzeciej generacji oferuje modele z kilkoma wersjami jednostek napędowych. Producent stosował następujące ich rodzaje:

  • silniki benzynowe (Duratec, EcoBoost, Turbo Duratec);
  • silniki wysokoprężne (Duratorq).

Na forum Ford Mondeo polecany jest z silnikiem benzynowym dwulitrowym o mocy 145KM. Jednostka ta zapewnia dobre osiągi i nie generuje wysokich kosztów związanych ze zużyciem paliwa. Miłośnicy szybkiej jazdy powinni natomiast inwestować w wersje z silnikiem Turbo Duratec skonstruowanym przez inżynierów Volvo. Jedyny minus tego rozwiązania stanowi wysokie zużycie paliwa. Użytkownicy polecają również jako najmniej wadliwą wysokoprężną jednostkę 1.8TDCi.

Z jednostkami tymi współpracowały: pięcio i sześciobiegowe skrzynie manualne, sześciostopniowe skrzynie automatyczne, sześciostopniowe dwusprzęgłowe skrzynie zautomatyzowane.

Poziom bezpieczeństwa

Jak powszechnie wiadomo, Ford przykłada ogromną wagę do tej kwestii. Dotyczy to każdego rodzaju produkowanych przez firmę pojazdów. Nie inaczej jest w przypadku MK4. Najlepszy dowód tego stanowi, chociażby pozytywny wynik, jaki otrzymał on w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Nadwozie

Mondeo oferowany był z trzema wersjami nadwozia. Są to:

  • sedan – z bagażnikiem 550l
  • liftback – posiadający bagażnik 540l, a po złożeniu siedzeń aż 1460l;
  • kombi – bagażnik o pojemności 554l, a przy złożonych siedzeniach 1745l.

Z tych trzech propozycji najwygodniejsze rozwiązanie oferuje kombi z progiem załadunku niemal całkowicie równym ze zderzakiem.

Ford Mondeo – jak jest oceniany na forum?

O samochodach tych mówi się dużo. W przeważającej ilości są to pozytywne komentarze. Większość z nich dotyczy takich cech jak: solidna konstrukcja, dobre wyposażenie, nowoczesne dynamiczne silniki, niewygórowane ceny części zamiennych. Przyjrzymy się nieco szerzej tym opiniom.

Zalety

Właściciele „Mondków” wymieniają, jako jedną z ważnych zalet – dużo przestrzeni. To powoduje, że każdy – od kierowcy po pasażerów na tylnych siedzeniach – może przyjąć taką pozycję, jaka będzie dla niego najwygodniejsza. W aucie jest dużo miejsca na głowę i nogi. Posiadacze tych aut wskazują, jako atut sztywne zestrojenie, dzięki czemu łatwo wyczuć tego kolosa. Poza tym podkreślają też wysoki komfort podróżowania. Auto dobrze radzi sobie z wszelkimi nierównościami, co czyni jazdę naprawdę przyjemną. Poza tym w opinii użytkowników model mocno i pewnie trzyma się drogi. Jest to możliwe, gdyż producent zastosował dwa sprzyjające temu rozwiązania, czyli kolumny MacPhersona (przednie zawieszenie) i niezależne wahacze (tylne zawieszenie), które zostały tak zestrojone, iż zapewniają dobre trzymanie drogi także w czasie wykonywania gwałtowniejszych zwrotów. To ważne, szczególnie gdy planujemy wyjazd z dziećmi bądź mamy przed sobą długą i wymagającą trasę do pokonania.

Minusy

Jako jeden z minusów użytkownicy wymieniają niezbyt trwałe materiały wykończeniowe, jakich użył producent. Aluminiowe, drewnopodobne, bądź karbonowe wstawki nie zyskują na popularności. Dlatego posiadacze aut zalecają przyszłym nabywcom zakup modeli z pakietem Individual. Na jego wyposażeniu znajduje się bowiem skórzana tapicerka – wytrzymała, gustowna i dodająca wnętrzu auta elegancji. Niektórzy posiadacze przestrzegają przed korozją, która potrafi zaatakować ranty drzwi czy tylną klapę bagażnika. Innym minusem bywają kłopoty ze słabej jakości lakierem.

Najczęstsze usterki

Do listy słabszych stron Mondeo można też dopisać usterki, które potrafią mu się przytrafić. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się kłopoty ze zaśniedziałymi i kruszącymi się stykami instalacji elektrycznej. Wpływa to niekorzystnie na pracę urządzeń pokładowych. Kłopotliwa bywa również klimatyzacja, a dokładniej mówiąc przewód odpowiedzialny za działanie wentylatora. Sporo utrudnień potrafią też dostarczyć niektóre jednostki silnikowe. Na przykład w benzyniakach najbardziej wadliwe są: układ wtryskowy, pierścienie tłokowe, koło dwumasowe czy przepustnica. Problemy można też napotkać ze strony układów: chłodzenia (wyciek płynu), kierowniczego (awarii ulegają: silniczek wspomagania kierowniczego i pompa wspomagania) czy paliwowego (z reguły psują się: pompy paliwa, regulatory ciśnienia i przewody paliwowe). Przykrą niespodziankę mogą też sprawić skrzynia biegów (wycieki) i przekładnia kierownicza (luzy). W aucie możemy też natrafić na problemy z płynną pracą skrzyni biegów.

***

Jeżeli szukacie auta przestronnego, za nieduże pieniądze, które poradzi sobie w większości sytuacji na drodze, a przy tym zapewni Wam wygodę i nie będzie generowało wysokich kosztów eksploatacji, to Ford Mondeo jest dobrym wyborem. Zwłaszcza gdy chcecie, by nowy nabytek sprawdził się w roli auta rodzinnego. Niestety model nie jest wolny od usterek. Jednak rozważając jego nabycie, nie powinniśmy się nimi aż tak przejmować. Po pierwsze – są naprawdę łatwe do usunięcia. Po drugie – zdarzają się wyjątkowo rzadko. Na rynku możemy znaleźć bez problemu wersje, które posłużą nam jeszcze przez długi czas i zagwarantują sporo radości z jazdy. W sprzedaży bardzo często spotkamy Mondeo trzeciej generacji, które sprawdzały się, jako auta firmowe. Jak wiadomo tego typu pojazdy, nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami. Dlatego dokładnie sprawdźmy ich przebieg oraz stan. Wypytajmy też o dokonane naprawy. Warto też mieć na uwadze listę wymienionych przez nas usterek.