Dziś na tapetę weźmiemy temat ginekologa. Dlaczego? Bo regularne wizyty u tego lekarza są szalenie ważne dla nas kobiet, a niestety bardzo często je lekceważymy. Zazwyczaj niechęć przed ginekologiem wynika ze strachu, a przecież „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Dziś wizyty u ginekologa nie są niczym strasznym. Większość gabinetów jest bardzo przyjazna dla pacjentek. To samo dotyczy lekarzy. Jeśli wybierzemy jednego lekarza ginekologa i mu zaufamy, kolejne wizyty w gabinecie nie będą stresujące. Pamiętajcie – w momencie, kiedy ginekolog będzie stałym punktem w Waszym kalendarzu i kiedy będziecie dokładnie pilnować terminów wizyt, wówczas będziecie mogły uniknąć nieprzyjemnych chorób, które w skrajnych przypadkach mogą nawet uratować życie.

Kiedy na pierwszą wizytę?

Na pierwszą wizytę do ginekologa kobieta powinna się wybrać najpóźniej po rozpoczęciu współżycia. Warto podkreślić jednak, że musi to zrobić wcześniej jeśli pojawią się u niej jakieś niepokojące dolegliwości np. trudne miesiączki, infekcje, itp. Wizyta będzie konieczna również w przypadku ustalenia odpowiedniej antykoncepcji. Pierwszą wizytę u ginekologa warto jednak zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem współżycia lub po ukończeniu 20 lat.

Nigdy nie lekceważ wizyty u ginekologa

Nigdy nie lekceważ wizyty u ginekologa

Dlaczego warto chodzić regularnie?

Fachowo skontroluje piersi

Badanie palpacyjne piersi to podstawowa metoda wykrywania raka piersi. Nawet jeżeli co miesiąc same kontrolujemy piersi, co jakiś czas powinien zbadać je ginekolog. Doświadczony specjalista jest w stanie wyczuć zmiany, które my możemy przeoczyć. Palcami można wyczuć guzki o średnicy około 2cm. W tym stadium choroba jest zwykle całkowicie uleczalna. Uwaga! Na badanie palpacyjne zgłaszajcie się tuż po miesiączce. Pod koniec cyklu piersi często stają się obrzmiałe i lekarz nie jest w stanie dokładnie ich skontrolować.

W porę wykryje choroby intymne

Regularne wizyty u ginekologa pomogą wykryć ewentualne choroby narządów kobiecych. Niektóre choroby intymne nie dają żadnych objawów lub objawy są niejednoznaczne, przez co łatwo je przeoczyć. Od wczesnego wykrycia choroby może zależeć Wasze życie! Badajcie się więc regularnie, nawet wtedy, kiedy czujecie się dobrze. W trakcie badania, ginekolog ocenia położenie i wielkość narządów kobiecych. W ten sposób może stwierdzić m.in. większe mięśniaki, torbiele lub guzy jajników czy obniżenie macicy.

Wykona cytologię

Cytologia to jedno z najważniejszych badań, o których nie wolno zapominać i których nie można lekceważyć. Badanie to pomaga wykryć zmiany nowotworowe na szyjce macicy. Musicie pamiętać, że choroba może wystąpić w każdym wieku – również u młodych kobiet. Rozwija się średnio 10 lat i w początkowym okresie jest uleczalna. Na cytologię najlepiej zgłaszać się między 11 a 23 dniem cyklu. Przez dwie doby przed badaniem nie należy stosować środków nawilżających pochwę. Nie należy też odbywać stosunków seksualnych. Osoby między 25 a 59 rokiem życia, cytologię mogą wykonać bez skierowania.