Przy sopockim molo, w pobliżu krakowskich sukiennic i na warszawskim lotnisku. W większych i mniejszych miejscowościach w całej Polsce – na dworcach, w galeriach handlowych, na zewnętrznych ścianach budynków publicznych, a nawet w komunikacji miejskiej – można znaleźć defibrylatory. Urządzenia te, oznaczone skrótem AED, ratują życie. Wciąż jest jednak wiele miejsc, w których ich brakuje.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny

Automatyczny defibrylator zewnętrzny ratuje życie osobom, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia, czyli tzw. NZK. Osób, których to dotyka jest wiele. NZK jest bowiem główną przyczyną zgonów w Europie rozpoznawaną rocznie u około 700 tys. Europejczyków.

Z tego względu dostępność AED w miejscach publicznych jest kluczowa. Co więcej, najistotniejsza w przypadku nagłego zatrzymania krążenia jest natychmiastowa pomoc. Mózg człowieka jest bowiem w stanie wytrzymać bez tlenu jedynie od 3 do 5 minut. Po kilku minutach następują nieodwracalne zmiany w organizmie lub zgon. Defibrylacja wykonana w czasie 3 minut od zatrzymania akcji serca zwiększa więc szanse na przeżycie aż do 75 proc.

Obsługa defibrylatora

Defibrylator jest urządzeniem łatwym w obsłudze. Po uruchomieniu wydaje jasne komendy głosowe w języku polskim i za ich pomocą prowadzi użytkownika przez proces udzielania pierwszej pomocy.

Na początku, w przeciągu kilku sekund, analizuje rytm pracy serca i zaleca wykonanie defibrylacji gdy jest ona konieczna. Krok po kroku informuje o tym, co należy robić. Pomaga też przy samej reanimacji podając odpowiednie tempo prowadzenia ucisków.

AED zostały skonstruowane w taki sposób, by mogli z nich korzystać ratownicy i osoby postronne bez wykształcenia medycznego.

Cena AED

Od momentu skonstruowania pierwszego defibrylatora w latach 80. ubiegłego wieku, urządzenia te uratowały życie dziesiątkom tysięcy osób na całym świecie i zyskały dużą popularność. Zazwyczaj znajdują się wewnątrz białych, pomarańczowych lub zielonych skrzynek oznaczonych tabliczką z napisem AED.

W wielu miejscowościach z każdym rokiem przybywa AED w przestrzeni publicznej. W niektórych polskich miastach wprowadza się system pełnego dostępu do defibrylatorów.

W przypadku urządzeń AED cena zestawu różni się w zależności od marki, modelu i dodatkowego wyposażenia. Zwykle wynosi kilka tysięcy złotych.