Bóle brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Dotykają one aż 60% dorosłych Polaków. Bardzo często są skutkiem przejedzenia lub niestrawności, choć oczywiście mogą też zwiastować bardziej poważne choroby. Dyskomfort w okolicy brzucha może być odczuwamy w rozmaity sposób – jako bolesny skurcz, nieprzyjemny ucisk lub ból rozpierający.

Dlaczego boli?

Bóle brzucha mogą mieć różne przyczyny. Mogą być spowodowane obecnością stanu zapalnego, np. zapaleniem wyrostka robaczkowego lub zapaleniem uchyłku jelita grubego. Mogą być także wywołane rozciągnięciem narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej lub obrzękiem tychże narządów (np. wątroby lub śledziony).

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest niestrawność. Żyjąc w ciągłym pośpiechu i stresie, zapominamy o zdrowej diecie i właściwej higienie jedzenia. Jemy za szybko, a czasami i za dużo (zwłaszcza wieczorem). Niestrawności bardzo często towarzyszą inne objawy, jak: zgaga, odbijanie, wzdęcia, a nawet i biegunka. Nieprzyjemne dolegliwości w niestrawności mogą trwać nawet do kilku godzin.

Przyczyn dolegliwości bólowych można dopatrywać się także w nietolerancji laktozy. Wówczas nieprzyjemne objawy, jak ból, skurcze, przelewanie w brzuchu i wzdęcia pojawiają się od 30 minut do 2 godzin po wypiciu mleka lub zjedzeniu produktów na bazie mleka krowiego. Objawów nietolerancji nie powinny wywołać: sery, jogurty i kefiry.

Bóle brzucha dość często pojawiają się również przy ZJN (zespole jelita nadwrażliwego). Dolegliwościom bólowym bardzo często towarzyszą wtedy problemy z wypróżnianiem (biegunka, zaparcia), wzdęcia, śluzowate stolce i chroniczne zmęczenie.

Przyczyn dolegliwości bólowych można doszukiwać się także w ostrym nieżycie żołądka, który wynika z zatrucia pokarmowego na tle wirusowym lub bakteryjnym, np. po spożyciu nieświeżych potraw czy niemytych owoców. Poza bólem brzucha, w nieżycie żołądka mogą pojawić się też inne objawy, jak: nudności, wymioty, biegunka, osłabienie, gorączka i dreszcze.