Bóle miesiączkowe to zmora wielu kobiet – zarówno tych bardzo młodych, jak również dojrzałych. Bolesne miesiączki potrafią solidnie dać w kość. Czasami są tak silne, że zaburzają normalne funkcjonowanie i wymuszają chwilowe wycofanie się z codziennych aktywności. Nierzadko dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy: bóle pleców, bóle głowy, bóle ud, nudności, wymioty, wzdęcia, osłabienie, znużenie. U niektórych kobiet dolegliwościom bólowym, towarzyszy także dyskomfort psychiczny – wybuchy płaczu, spadek nastroju, przygnębienie. Niektóre dziewczyny uskarżają się także na wolniejsze reakcje i obniżoną koncentrację. Jednym słowem – lekko nie mamy! Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że silne bóle miesiączkowe wcale nie muszą być wyrokiem. Możemy walczyć z nieprzyjemnym dyskomfortem i walkę wygrać! Jak złagodzić bóle miesiączkowe? Sposobów jest kilka, dzięki czemu każda z nas ma szansę znaleźć metodę idealną dla siebie. Bo jak wiadomo, każdy organizm jest inny i na każdy organizm zbawiennie zadziała inny sposób na ból.

Bóle miesiączkowe – atakuj zanim się rozwiną!

Bóle menstruacyjne są dość trudnym przeciwnikiem. Co to tego, nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli takie bóle towarzyszą nam za każdym razem, powinnyśmy odpowiednio się przygotować. Bo jak wiadomo, sekret wygranej tkwi we właściwym przygotowaniu się. Idąc na wojnę z bólem miesiączkowym musimy zaopatrzyć się w odpowiednią broń. Co ciekawe – jeśli zaatakujemy ból zanim ten zdąży na dobre się rozwinąć, mamy większe szanse na sukces.

Lekarze zalecają sięgnąć po leki rozkurczowe nie wtedy, kiedy ból już istnieje, ale jeszcze na kilka dni przez planowanym krwawieniem – zanim dyskomfort się pojawi. Ten sprytny zabieg sprawi, że ból nie zdąży się rozwinąć, dzięki czemu miesiączka przebiegnie o wiele łagodniej.

Zmień dietę!

Od połowy cyklu miesięcznego, warto również delikatnie zmodyfikować własną dietę. Dzięki temu przejdziemy przez te trudne dni o wiele łagodniej. Czego powinnyśmy unikać? Na pewno ostrych przypraw i soli, która odpowiedzialna jest za powstawanie obrzęków, a także nabiału i cukru. Unikać powinnyśmy także mocnej kawy i herbaty oraz napojów gazowanych. Zamiast kawy należy wypijać duże ilości niegazowanej wody mineralnej. Dobrze sprawdzą się też herbatki ziołowe, szczególnie rumianek i szałwia, które działają uspokajająco i rozkurczowo. Dietę należy uzupełnić produktami bogatymi w magnez i wapń, a także produktami obfitującymi w kwasy omega 3 i omega 6. Sprzymierzeńcem w walce z bolesnymi miesiączkami jest na pewno szpinak. To zielono warzywo łagodzi huśtawkę nastrojów, działa rozkurczowo, likwiduje wzdęcia i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie. Działanie podobne do szpinaku wykazują banany. Dzięki obecności potasu, wpływają na lepsze samopoczucie i minimalizują dyskomfort. Warto także postawić na świeże warzywa. Pochodzący z nich błonnik minimalizuje wzdęcia i pomaga oczyścić organizm.

co na bóle miesiączkowe

zdrowsza dieta pomoże złagodzić bolesne miesiączki

Na bolesne miesiączki – ciepłe okłady

W momencie, kiedy bóle miesiączkowe nie są jeszcze bardzo silne, ale już dają się we znaki, warto przygotować sobie ciepły okład. Ciepło ma działanie przeciwzapalne i uspokajające, dzięki czemu na pewno przyniesie ulgę w bólu. Ciepły okład możemy wykonać przy użyciu termoforu lub poduszki elektrycznej. Dobrze sprawdzi się też szklana butelka wypełniona ciepłą wodą i owinięta w ręcznik. Przeciwbólowo i rozluźniająco zadziała również ciepła kąpiel z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego. Ale uwaga! Woda w wannie nie może być zbyt gorąco, bo wysoka temperatura może doprowadzić do krwotoku. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut.

sposoby na ból miesiączkowy

ciepłe okłady zminimalizują dyskomfort

Na bóle miesiączkowe – rozluźniające masaże

Na bolesne miesiączki poleca się także masaże brzucha. Taki masaż każda z nas może wykonać sobie sama. Brzuch masujemy ruchami okrężnymi dbając o to, aby ucisk nie był zbyt mocny. Sam masaż powinie trwać około 10 minut. Możemy go wykonywać nawet kilka razy dziennie, w zależności od własnych potrzeb.

Na bolesne miesiączki – intensywne nawadnianie

Tak, jak wspomniałam wyżej – idealne sposoby na ból miesiączkowy to nie tylko leki rozkurczowe czy ciepłe okłady, ale także zdrowa dieta. Szalenie ważne jest właściwe nawadnianie organizmu. Trzeba pamiętać, że zbyt mała ilość płynów w czasie trwania miesiączki może spowodować silniejsze uwalnianie hormonu antydiuretycznego, który zwiększa częstotliwość skurczów i potęguje dolegliwości bólowe. Ile zatem powinnyśmy pić, aby zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości bólowe? Minimum 2 litry dziennie. Poza wodą mineralną, dobrze sprawdzą się też świeże soki warzywno-owocowe, które obfitują w przydatne witaminy i minerały.

Na bolesne miesiączki – ćwiczenia

Nieprawdą jest, że podczas okresu powinnyśmy rezygnować z aktywności fizycznej. Owszem, niewskazane są ciężkie i wyczerpujące ćwiczenia, aczkolwiek umiarkowana aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. W zależności od tego, co sprawia nam przyjemność, możemy spacerować, uprawiać marszobiegi lub tańczyć. Możemy także ćwiczyć jogę, gdyż niektóre asany działają prawdziwe cuda i przynoszą natychmiastowe ukojenie w bólu.