Ból żołądka może przytrafić się każdemu z nas – niezależnie od wieku i płci. Jeszcze do niedawna uważano, że ból żołądka to typowa przypadłość ludzi zabieganych, zapracowanych, zestresowanych. Mówiono, że bolący żołądek świadczy o wrzodach. Dziś wiadomo, że przypadłość ta może dopaść także osoby, które nieregularnie się odżywiają, jedzą zbyt dużo lub niezdrowo, piją za dużo kawy, przyjmują niewłaściwe leki… Problemy z żołądkiem są dość łatwe w rozpoznaniu, dzięki czemu leczenie nie jest skomplikowane. Jak objawia się ból żołądka, jakie są przyczyny dolegliwości bólowych, a także jak sobie z nimi radzić? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszam!

Ból żołądka – objawy

Ból żołądka daje wyraźne objawy. Najczęściej zlokalizowany jest w nadbrzuszu, w tzw. dołku podsercowym oraz w lewym podżebrzu. Często dolegliwościom bólowym towarzyszą inne, równie nieprzyjemne dolegliwości, jak nudności, zgaga, uczucie przepełnienia w jamie brzusznej. Ból żołądka może objawiać się także dokuczliwymi skurczami, które najczęściej pojawiają się około 30 minut po posiłku.

ból żołądka najczęściej zlokalizowany jest w nadbrzuszu

Ból żołądka – przyczyny

Przyczyny bólu żołądka mogą być różne i być następstwem nie tylko błędów żywieniowych, ale również wielu chorób. Winowajcą może być zarówno tłuste, wędzone, smażone i ciężkostrawne jedzenie, jak również długotrwałe przyjmowanie niewłaściwych leków, szczególnie suplementów żelaza i leków zawierających ibuprofen.

Przyczyną bólu żołądka może być także niestrawność, a więc podrażnienie błony śluzowej wywołane błędem dietetycznym, np. nadmiarem alkoholu, ostrymi potrawami, piciem kawy na czczo. Poważnym winowajcą jest przejedzenie. W momencie, kiedy zjadamy więcej, niż jest w stanie zmieścić nasz żołądek, organ ten powiększa się do nienaturalnych rozmiarów, zaczyna być uciskany przez pozostałe narządy, w efekcie czemu boli i wywołuje dyskomfort.

ciężkostrawne i tłuste jedzenie to główna przyczyna bólu żołądka

Skurcze żołądka, występujące razem z mdłościami, wymiotami lub biegunką świadczą najczęściej o zatruciu pokarmowym. Objawy te mogą wystąpić już w kilka minut po zjedzeniu posiłku, ale czasem dają o sobie znać dopiero kilka dni później.

Gdy ból żołądka pojawia się w parze ze zgagą i odbijaniem, wówczas może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. Ból żołądka po jedzeniu, któremu towarzyszą wzdęcia, nadkwaśność, pieczenie w brzuchu i uporczywe nudności, może wskazywać na wrzody żołądka lub dwunastnicy. Choroba często daje o sobie znać wiosną i jest wywołana bakterią Helicobacter pylori. Nieprzyjemne objawy występują w ciągu 1-3h po posiłku i nasilają się w nocy lub bardzo wcześnie rano.

Przyczyną bólu żołądka może być również nerwica wegetatywna, która może zostać rozpoznana po wykluczeniu organicznych przyczyn zaburzeń. Za ból w górnej części żołądka mogą być odpowiedzialne wszelkiego rodzaju stany lękowe lub zwykły stres, który gromadzi się w tzw. drugim mózgu, czyli w żołądku. Stres i silne przeżycia zawsze skupiają się w tej części ciała, czego rezultatem bywa niestrawność, zgaga lub biegunka.

Ból żołądka – łagodzenie dyskomfortu

Ból żołądka potrafi solidnie dać w kość, dlatego nie wolno go lekceważyć. Najlepiej już przy pierwszych objawach zastosować środki, które zminimalizują dyskomfort i nie pozwolą na rozwinięcie się bólu. Uwaga! Jeśli ból żołądka pojawia się raz na jakiś czas i nie jest stałym elementem naszego życia, wówczas możemy pomóc sobie sami. Jeśli jednak trwa od dłuższego czasu lub pojawia się częściej niż sporadycznie, należy zasięgnąć opinii lekarza.

na ból żołądka polecana jest m.in. herbatka z rumianku

Doraźna pomoc w bólu

Dokuczliwe objawy bólu żołądka możemy spróbować pokonać domowymi – naturalnymi metodami. Ulgę w dyskomforcie przyniesie herbatka z rumianku lub napar z mięty. Właściwości przeciwzapalne tych ziół, skutecznie zminimalizują lub całkowicie wyeliminują skurcze żołądka, zwłaszcza jeśli są one następstwem przejedzenia, niestrawności lub zatrucia pokarmowego. Skurcze żołądka pomoże pokonać także napar z kminku z dodatkiem suszonych kwiatów rumianku. Przygotowuje się go w bardzo prosty sposób. Jedną łyżkę kminku i trzy łyżki wysuszonych kwiatów rumianku wsypujemy do garnuszka i zalewamy gorącą wodą. Gotujemy przez 20 minut na małym ogniu, a gdy wystygnie przelewamy do kubeczka i popijamy małymi łykami.

Uczucie ucisku i dyskomfortu pomoże złagodzić również picie naparu z anyżu. Taki napar najlepiej pić po każdym posiłku – 3 razy dziennie. Anyż doskonale poprawia trawienie, działa odprężająco na organizm i łagodzi ból żołądka. Pomocny będzie też napar z korzenia imbiru, który działa uspokajająco, odprężająco, koi ból i poprawia trawienie.

Gdy boli od dłuższego czasu

Długotrwały ból żołądka może świadczyć o chorobie lub błędach żywieniowych. Jeśli choroba w postaci wrzodów żołądka lub dwunastnicy, ewentualnie refluksu żołądkowego zostanie wyeliminowana, to znak, że należy dokonać rewolucji w swojej diecie. Aby raz na zawsze pokonać nieprzyjemne objawy bólu żołądka należy przestawić się na dietę niskokaloryczną, a przede wszystkim nisko tłuszczową. Zamiast tłustych i smażonych potraw, należy wybierać potrawy lekkostrawne, gotowane tradycyjnie lub na parze. Poleca się także pieczenie zamiast smażenia. Unikać należy alkoholu, palenia papierosów, gazowanych napojów, mocnej kawy i herbaty.

Warto również zwrócić uwagę na higienę jedzenia, a więc każdy posiłek spożywać na spokojnie, bez pośpiechu – obowiązkowo w regularnych odstępach czasowych (mniej więcej co 2-3 godziny). Każdy kęs należy dokładnie przeżuwać tak, aby nie obciążyć żołądka. Ważne też, aby jedzenie miało odpowiednią temperaturę, a więc nie było zbyt gorące. Nie należy również najadać się na noc. Ostatni posiłek warto spożyć na 2–3 godziny przed pójściem do łóżka. I jeszcze jedno – nigdy nie wolno przepełniać żołądka. Odchodząc od stołu, lepiej odczuwać pewien niedosyt niż przejedzenie.

przy długotrwałych bólach żołądka warto zadbać o zdrowszą dietę

Wsparcie z apteki

Leki na ból żołądka powinny być dobierane stosownie do problemu. Na sam ból działają zwykłe leki przeciwbólowe, jednakże w momencie, kiedy zwykłemu bólowi towarzyszą jeszcze inne objawy: uczucie przepełnienia, zgaga, kolka lub wzdęcia zaleca się zastosowanie leku o działaniu rozkurczowym.  Preparaty rozkurczowe skutecznie łagodzą ból i niwelują skurcze żołądka. Niektóre z nich, z powodzeniem sprawdzają się również jako leczenie wspomagające w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Uwaga! Zanim sięgnie się po lek, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.