Początek ciąży to czas, kiedy nikt jeszcze nie wie o nowym życiu. Tymczasem w bezpiecznym ukryciu i jeszcze przez chwilę w tajemnicy, trwa już niesamowity proces, który za 9 miesięcy doprowadzi do narodzin. Najbardziej czytelnym sygnałem nasuwającym myśl o ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Przyczyną są zmiany hormonalne spowodowane zagnieżdżeniem się jaja płodowego w macicy. Ten objaw nie jest jednak wcale jednoznaczny, dość często ma bowiem inne, bardziej prozaiczne przyczyny – może go wywołać np. stres, zaburzenia hormonalne, zmiana klimatu, dieta odchudzająca. U niektórych kobiet, u których doszło już do zapłodnienia, przez kilka pierwszych tygodni występuje jeszcze krwawienie. Dlatego też zawsze najlepiej zrobić test ciąży, niż snuć przypuszczenia.

Objawy towarzyszące ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Wszystko uzależnione jest od kobiety. Każda z pań może przechodzić ciążę na swój własny sposób. Jedne, w pierwszych tygodniach ciąży będą czuły się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Inne, będą ospałe i wiecznie zmęczone. Wśród najczęściej występujących dolegliwości na początku ciąży wymienia się:

– uczucie zmęczenia

– nadmierną senność

– nudności i wymioty

– omdlenia

– tkliwość i bolesność piersi

– częstsze oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy)

– wzdęcia

– zaparcia

– metaliczny posmak w ustach

– nadwrażliwość na zapachy

Co się teraz dzieje z przyszłą mamą?

Niektóre kobiety na początku ciąży czują się lepiej niż zwykle. Mają więcej energii i siły. Niestety, większość boryka się z rozmaitymi dolegliwościami: sennością, rozdrażnieniem, wrażliwością i bolesnością piersi, metalicznym posmakiem w ustach, omdleniami. Przez rewolucję hormonalną, jaka teraz dzieje się w organizmie kobiety, kondycja skóry może znacznie się pogorszyć, a włosy przetłuszczać bardziej niż dotychczas. Ten pierwszy okres może być niezwykle stresujący dla kobiety, nie tylko z powodu opisanych dolegliwości. Przyzwyczajenie się do myśli o mającym się narodzić dziecku zawsze wymaga trochę czasu. Już od pierwszych tygodni ciąży warto dać sobie prawo do szczególnego traktowania – zadbać o sen, odpoczynek, zdrową dietę.

Czego należy unikać na początku ciąży

Początek ciąży to czas, kiedy należy wprowadzić do swojego życia kilka zmian. Rozwijającemu się dziecku nie sprzyja nie tylko stres i nerwowy styl życia przyszłej mamy, ale także przyjmowane przez nią używki. Dlatego też od pierwszych momentów ciąży należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Warto także porozmawiać z lekarzem na temat leków, jakie się przyjmuje. Należy również unikać miejsc, w których łatwiej się zarazić różnymi chorobami, zwłaszcza grypą, która może być niebezpieczna dla maluszka. Należy bardzo dokładnie myć produkty spożywcze, zwłaszcza warzywa i owoce, gdyż mogą być one skażone pasożytami. Unikać należy sauny i gorących kąpieli. W przypadku przeziębienia, należy starać się nie dopuścić do wysokiej gorączki.

Ważne! Preparaty z kwasem foliowym

Już od pierwszych tygodni ciąży należy zacząć przyjmować preparaty zawierające kwas foliowy. Ta witamina wpływa bowiem na prawidłowe kształtowanie się kręgosłupa, mózgu i czaszki dziecka, co ma miejsce już na samym początku ciąży. Najważniejszymi powikłaniami wynikającym z niedoboru kwasu foliowego są zaburzenia rozwojowe płodu (przepuklina oponowo-mózgowa, bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa). Regularne spożywanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej nawet o 70 proc. U kobiet po 35 roku życia kwas foliowy może ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka. Poza tym, kwas foliowy ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział.

Rozpocznij przyjmowanie kwasy foliowego

Folik Mama z kwasem foliowymW momencie, kiedy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, zacznij przyjmować kwas foliowy, np. w postaci preparatu FOLIK MAMA Pierwszy Trymestr. Jest to szczególnie istotne, jeśli przez dłuższy czas przyjmowałaś środki antykoncepcyjne, które bardzo osłabiają wchłanianie kwasu foliowego. FOLIK MAMA zawiera składniki, które trudno uzupełnić za pomocą codziennej diety. Należą do nich kwas foliowy, jod i kwas tłuszczowy DHA (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3). Preparat warunkuje prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Zawarty w nim kwas foliowy wyraźnie obniża ryzyko wystąpienia wad rozwojowych cewy nerwowej. Z kolei jod wspomaga prawidłową pracę tarczycy, a kwasy omega 3 korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego i mózgu.